Minister Matej Tonin se je pred dnevi v Bruslju udeležil zasedanja obrambnih ministrov zveze Nato. Za črnogorski časnik Pobjeda je spregovoril tudi o razmerah na Balkanu. Tonin vidi največjo grožnjo v tem, da so ZDA in Evropa preprosto pozabile na Balkan.
Povedal je, da je govoril z ameriškim obrambnim ministrom Lloydom Austinom in ga spomnil, kako pomembno je, da "imamo oči usmerjene v regijo". Trenutno je pozornost sveta namreč usmerjena v Ukrajino, kar pa po Toninovih ocenah odpira priložnosti za provokacije na Balkanu.
"Poglejte, kaj Dodik počne v Bosni in Hercegovini. Poskuša oblikovati svojo vojsko, svoj pravni sistem, to je lahko nevarno. Evropska in ameriška prisotnost v regiji daje manj priložnosti drugim državam in njihovim interesom v regiji."
Novinarka časnika je Tonina tudi vprašala, ali dejanja srbskega predsednika Aleksandra Vučića ocenjuje kot problematična in ali so avtoritarni voditelji na Balkanu največja grožnja regiji. Tonin je poudaril, da Srbijo vidi kot stabilno državo. "Njeno vedenje je trenutno takšno, da večjih težav ne more ustvarjati. Na koncu je vseeno, kaj si mislim o Vučiću, a moj vtis je, da skuša umiriti situacijo v regiji. Imel je priložnost, da še dodatno zaostri konflikt, a kot kaže, mu je uspelo pomiriti strasti," je komentiral Tonin.
Glede Vučićevega prijateljevanja z Miloradom Dodikom je Tonin dejal, da je že slišal Vučićeve kritike o Dodiku. "Tako da vidim in slišim, da ni slepi zagovornik njegovega početja."
Spomnimo. Novembra lani so zaostrene razmere v Bosni in Hercegovini povzročile zaskrbljenost mednarodne skupnosti, potem ko je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt v svojem poročilu navedel, da obstaja resna grožnja razdelitve države, če voditelju bosanskih Srbov Miloradu Dodiku uspe izvesti grožnjo o umiku srbskih enot iz bosanske vojske in ustvariti posebno srbsko vojsko.
Dodik je takrat za BBC ponovil, da namerava uresničiti svoje prizadevanje za formiranje vojske Republike Srbske, saj da daytonski sporazum tega ne prepoveduje, prav tako ne ustava BiH. Podporo za svoje politične manevre je iskal tudi v soseščini. Med drugim se je sestal z madžarskim premierjem VIktorjem Orbanom in slovenskim premierjem Janezom Janšo.
Sarajevski časnik Oslobođenje je vest o Dodikovem sestanku z Janšo označil za nepričakovano. Pri tem so dodali, da je kontroverzni politiki krenil v "diplomatsko-desničarsko ofenzivo, ki se odraža v sestankih z radikalnimi voditelji posameznih članic EU". Orban se je sicer decembra lani postavil na Dodikovo stran in zatrdil, da bo Madžarska blokirala vsakršen poskus sankcij proti njemu. Potrdil je tudi, da je Republika Srbska prejela 100 milijonov evrov madžarskega denarja.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.