Satelitski posnetki kažejo popolno opustošenje po sobotnem izbruhu ognjenika na otoku Tonga. Na posnetkih je vidno, da je prestolnica Nukuʻalofa povsem prekrita s preprogo temno rjavega pepela. Medtem se je otok, ki leži v središču izbruha, skoraj v celoti potopil, nad vodo pa so ostali le majhni koščki kopnega. Oblak pepela se je dvignil kar do 19.000 metrov visoko, udarni val pa je bilo mogoče čutiti vse do Aljaske, je poročal AP.
Oglasila se je tudi tamkajšnja vlada, ki je potrdila smrt treh oseb. Prav tako je sporočila, da je otok prizadela nesreča brez primere, najbolj pa so jo skupili manjši obrobni otoki. Na enem so namreč uničene vse hiše, na drugem pa sta celi ostali le dve. Sicer je Nova Zelandija že v ponedeljek poslala prve pošiljke pomoči za Tongo, a pepel na vzletno-pristajalni stezi glavnega letališča v prestolnici Nuku'alofa preprečuje pristanek humanitarnih letal.
Tongo sestavlja več kot 170 otokov in otočkov na območju v Tihem oceanu, velikem kot Japonska. V državi živi le okoli 100.000 ljudi, večina na glavnem otoku Tongatapu. Podvodni vulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai, ki leži približno 2000 kilometrov severovzhodno od Nove Zelandije, je izbruhnil v soboto. Šlo naj bi za najsilovitejši izbruh na svetu v zadnjih 30 letih. Cunami je poleg Tonge prizadel še Novo Zelandijo, Japonsko, Aljasko in Južno Ameriko. V Peruju so oblasti v ponedeljek zaradi razlitja nafte, za kar naj bi bili krivi nenavadni valovi, ki jih je povzročil izbruh vulkana, zaprle tri plaže.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.