Komisarka je na družbenem omrežju ob začetku uvajanja nove evropske strategije, ki jo je komisija poimenovala Pripravljenost, objavila video, kjer poskuša biti duhovita in predstaviti vsebino nahrbtnika z nujnimi potrebščinami za 72-urno preživetje.
"Najprej, moja očala. Zelo pomembno, če želite videti, kaj se dogaja ali pa ne," uvodoma pravi Hadja Lahbib in nato odloži očala. "Naslednja zadeva, osebni dokumenti v vodoodporni embalaži – nujno potrebno v deževnem Bruslju."
Naslednja stvar je svetilka, pravi komisarka. "Če je nimate pa ne pozabite na vžigalice in vžigalnik ter seveda vodo, ker voda je življenje." Za švicarski nož pravi, da je njen 'posebni prijatelj' – "18 orodji v samo enem nožu, to morate imeti". Ob tem poudarja, da prebivalci ne smejo pozabiti na zdravila, saj bi jih lahko potrebovali.
"In ne pozabite na hrano, morda boste zelo lačni. Ne pozabite tudi na gotovino. Med krizo je gotovina kralj in vaša kreditna kartica je lahko zgolj kos plastike." Na seznam potrebščin dodaja polnilec in prenosno baterijo. Komisarka svetuje še posedovanje igralnih kart, da se zamotimo in manjšega radia. "To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur," sklene.
Nekatere članice sicer podobna priporočila, ki jih je izdala evropska komisija, že poznajo. Na primer Francija, ki pozna "72-urni preživitveni paket". Ta, precej podobno kot evropski, vključuje prenosni radio, baterijsko svetilko, rezervne baterije, polnilce, gotovino, rezervne ključe, topla oblačila in osnovno orodje, na primer švicarski nož.
Pri načrtovanju odzivov na izredne dogodke sicer že dolgo prednjačijo severnoevropske države. Švedske oblasti priporočajo, da imajo prebivalci doma dovolj vode, energijsko bogato hrano, odeje in alternativno ogrevanje ter naložbo v radio na baterije. Norveška ljudem svetuje, naj si za primer jedrske nesreče naredijo zalogo nenujnih zdravil, vključno z jodovimi tabletami. Nemška gospodinjstva so pozvali, naj prilagodijo svoje kleti, garaže ali shrambe, da bi jih lahko uporabljali kot bunkerje, medtem ko bodo gradbena podjetja zakonsko dolžna v nove domove vključiti varna zavetja – kot je že storila Poljska.
Kakšna so priporočila pri nas?
Na spletni strani vlade lahko najdemo tudi seznam priporočenih izdelkov, ki jih je dobro imeti na zalogi v primeru naravnih ali drugih nesreč. Med nujnimi zalogami hrane so navedeni: preprečenec, polnovredne testenine, riž, ješprenj, druge kaše, moke, krompir, suh fižol, sladko, mesna omaka v pločevinki, mesni narezki, paštete, pločevinke z ribami, slanina, marmelada, med, grah v pločevinki, rdeča pesa v kisu, kislo zelje, mleko v prahu, jabolčni sok, konzervirano sadje, jedilno olje, maslo, margarina, energijske ploščice, čaj, kava in še nekatere druge izdelke.
Poleg hrane pa še zaloge vode, zdravil in higienskih potrebščin.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.