"Na žalost, kljub vsem naporom zdravstvenega osebja, je dekle, ki je bilo včeraj težko poškodovano v potresu, podleglo poškodbam. V imenu Klinike za otroške bolezni Zagreb svojcem izrekam iskreno sožalje," je povedal direktor Goran Roić.
Pristojnim je sicer v centru Zagreba včeraj čez dan uspelo odstraniti mimoidočim najbolj nevarne predmete, kot so bili odpadajoči deli streh, fasad in podobno, še vedno pa jih čaka veliko dela.
Kot je včeraj dejal hrvaški premier Andrej Plenković - škoda je velika, predvsem so zelo poškodovane nekatere starejše stavbe. Po nekaterih podatkih je skupaj poškodovanih več kot 600 objektov. Odlomil se je tudi vrh južnega zvonika zagrebške katedrale, poškodovana je stavba hrvaškega sabora, še nekaj drugih cerkva, stavba hrvaške tiskovne agencije, pa tudi porodnišnica, iz katere so morali med drugih preseliti 10 dojenčkov.
Zagrebčani sicer še vedno ne morejo verjeti, da jih je sredi boja proti koronavirusu zadela še ena nesreča. So pa veseli, da se ni končalo še bolj tragično. Prav zaradi ukrepov proti širjenju novega koronavirusa so bile namreč včeraj zjutraj, ob 6.24, ko je udaril potres, zagrebške ulice precej bolj prazne, kot bi bile sicer. Tako so deli stavb, ki so se odlomili, na srečo padali na prazne ulice in prazne avtomobile.
"Kar preživljamo, je strašno, ampak vsaj živi smo. Sam bog je rešil mojega sina, ki je spal tik ob pregradi s stanovanjem, ki je bilo zelo poškodovano. To so trenutki, v katerih človek dojame, kako nemočen je," je za 24sata.hr dejal Zagrebčan Mile. Da so srečni, da so živi, so dejali tudi številni drugi.
Poškodovanih 27 ljudi
Poškodovanih je bilo sicer 27 ljudi, med njimi 18 huje, 12 so jih oskrbeli v bolnišnicah.
Sosedje v ulici pokojnega dekleta so pretreseni, za Jutarnji list so dejali, da gre za zelo prijetno mlado dekle, ki je z družino več kot deset let živelo v zdaj popolnoma uničenem stanovanju. "Stanovanje je pripadalo staršem njene mame, zdaj pa so si ga zelo lepo uredili. To je res velika tragedija," je novinarjem povedal sosed, ki je želel ostati neimenovan.
"Ukvarjali smo se s fontanami in barvami fasad"
Potres je sicer sprožil tudi živahno debato stroke. Seizmologi opozarjajo, da se je Zagreb za las izognil popolni katastrofi. Če bi bila magnituda potresa 6,5 namesto 5,5, so namreč prepričani, da bi bile posledice uničujoče.
Oglasili pa so se tudi arhitekti in drugi strokovnjaki ter opozorili na slabo protipotresno gradnjo v hrvaški prestolnici. "Saj vidite, kako je videti središče. Mislim, da je v stanovanjih še huje, da skoraj ni stanovanja, kjer ni popokala večina zidov," za jutarnji.hr pravi akademik Velimir Neidhart.
Medij navaja še neimenovanega arhitekta, ki pravi, da arhitekti že 50 let opozarjajo na problem, a se v mestu raje "ukvarjajo s fontanami in barvanjem fasad". Veliko je sicer tudi vprašanj o poteku obnove. Velik del najbolj prizadetega območja je namreč pod zaščito. A nekaj strokovnjakov že opozarja, da se bo treba sprijazniti, da nekaj zgodovinskih stavb enostavno ne bo mogoče obnoviti.
Pomoč poslala tudi Slovenija
Na situacijo z obnovo sicer vpliva tudi boj proti koronavirusu. Hrvaške oblasti prebivalce še naprej pozivajo, naj se držijo navodil pristojnih. Številni so se namreč v šoku zatekli po uteho k znancem in prijateljem, kar pa je v času izbruha ne le slaba ideja, ampak je prepovedano. Pri sosedih jih tako skrbi, da bi se izbruh še zaostril in povečal pritisk na zdravstveni sistem. Prav tako je moralo več ljudi poiskati novo streho nad glavo.
Za odpravljanje posledic potresa bodo pri sosedih po napovedih pristojnih angažirali dodatnih 300 hrvaških vojakov, na delu so tudi številni prostovoljci, med njimi več sto pripadnikov navijaške skupine nogometnega kluba Dinamo, Bad Blue Boys.
Da bodo Hrvaški pomagale pri obnovi, je sicer napovedalo več držav, med njimi Slovenija, ki je k sosedom že tudi poslala nekaj pomoči.
Tla se še vedno tresejo
Okrog 20.30 ure je Zagreb stresel še en manjši potres, magnitude 3.2 z epicentrom 20 kilometrov zahodno od prestolnice. Doslej so našteli že okrog 60 popotresnih sunkov, poročajo hrvaški mediji. Tudi seizmologi so že v nedeljo napovedali, da bodo lahko tla še nekaj dni ostala nemirna.
Zagotovila polne solidarnosti: "Evropska podpora je na poti"
Po močnem potresu, ki je v nedeljo zjutraj prizadel Hrvaško, predvsem njeno glavno mesto Zagreb, je evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič sporočil, das o hrvaške oblasti sprožile mehanizem civilne zaščite EU.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po telefonu govorila s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in mu zagotovila polno solidarnost Evropske komisije. "Evropska podpora je na poti," je dejala.
Hrvaška je zaprosila za medicinsko in zaščitno opremo, kot tudi za opremo poljskih bolnišnic. Pri tem gre za zimske šotore, zložljive postelje, spalne vreče in električne grelnike.
Slovenska vlada je tako v nedeljo popoldan sprejela odločitev, da se kot pomoč Hrvaški na podlagi prošnje prek mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite pošlje materialna pomoč v obliki sredstev za začasno namestitev prebivalcev.
Slovenija je tako na Hrvaško odposlala nujno pomoč, in sicer deset opremljenih zimskih šotorov za bivanje do 80 oseb, s po 60 posteljami in spalnimi vrečami ter 20 ogrevalnimi napravami v skupni vrednosti 107 tisoč evrov. Opremo so prispevale tudi Avstrija, Italija in Madžarska.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.