Odstop Thierryja Bretona je po evropskih kuloarjih odjeknil kot bomba. Veljal je namreč za enega najmočnejših članov odhajajoče Evropske komisije, ki naj bi se mu v novi sestavi obetala še vplivnejša pozicija, pripisovali so mu enega od podpredsedniških mest. A očitno je v odnosu med njim in Ursulo von der Leyen škripalo.
"Pred nekaj dnevi, v zadnjih korakih pogajanj za sestavo novega kolegija, ste Francijo zaprosili, naj umakne moje ime – zaradi osebnih razlogov, o katerih se z mano niste pogovorili – in v zameno ponudili vplivnejši resor," je Breton zapisal v pismo, ki ga je objavil danes zjutraj.
Mešetarjenje za njegovim hrbtom ni bil edini očitek, ki ga je namenil von der Leynovi. Izpostavil je, da državam, ki so imenovale trenutnega komisarja, ni bilo treba predložiti dveh imen, da je Francija svoje v Bruselj poslala konec julija in da je to namero napovedala že mesec dni prej. Med vrsticami: zahteva po menjavi kandidata v zadnjem trenutku je zato še toliko manj razumljiva. Razvoj dogodkov, ki ga je prisilil v umik kandidature in odstop s komisarskega mesta, je označil za dokaz slabega vodenja.
Von der Leynova se še ni odzvala, so se pa zato toliko hitreje v Elizejski palači. Francoski predsednik Emmauel Macron je namreč že poslal novo ime, to je njegov tesni politični zaveznik in tudi član njegove stranke Stephane Sejourne, ki od januarja opravlja funkcijo zunanjega ministra. S tem smo dobili tudi odgovor na vprašanje, ali se bodo v Parizu uklonili zahtevam von der Leynove in predlagali žensko. V izjavi so zapisali, da Séjourné izpolnjuje "vsa zahtevana merila" za položaj komisarja, hkrati pa so dali vedeti, da v novi sestavi pričakujejo enega ključnih resorjev.
Francoska "drama" se bo, kot kaže, hitro razpletla. Za zdaj tudi še vedno velja, da bo von der Leynova v torek dopoldne novo komisijo predstavila konferenci predsednikov Evropskega parlamenta. A odprto ostaja vprašanje Slovenije, za katero je že jasno, da do torka ne bo potrdila kandidature Marte Kos. Prva seja parlamentarnega odbora za zadeve EU je namreč sklicana šele za petek, na dnevnem redu pa vsaj za zdaj te točke ni.
Težave s Slovenijo sicer težko primerjamo z Bretonovim odhodom, piše Euronews. Gre namreč za vplivnega komisarja, ki je odigral odločilno vlogo pri proizvodnji in dobavi cepiv v času epidemije covida, pri krepitvi orožarske industrije za zagotavljanje podpore Ukrajini, predvsem pa pri regulaciji delovanja velikih tehnoloških družb v Evropi.
69-letni Breton sicer prihaja iz vrst liberalcev. V svoji karieri je vodil več francoskih podjetij, med drugim francoskega telekomunikacijskega operaterja France Telecom, med letoma 2005 in 2007 pa je bil francoski minister za gospodarstvo in finance.
V Bruslju ne komentirajo Bretonovih očitkov na račun von der Leynove
Kot je danes v Bruslju povedala tiskovna predstavnica komisije Arianna Podesta, je predsednica von der Leyen seznanjena z odstopom evropskega komisarja za notranji trg Bretona in ga je tudi sprejela. Kdo bo prevzel njegovo delo, še ni znano.
Vsebine odstopne izjave, ki jo je Breton danes poslal predsednici komisije in jo tudi objavil na družbenem omrežju X, medtem Podesta ni želela komentirati. "Predsednica je povsem osredotočena na prihodnost, da bi bil nov kolegij komisarjev čim prej operativen," je povedala.
Na vprašanje, zakaj von der Leynova Pariza ni pozvala, naj predlaga moškega in žensko, je Podesta odgovorila, da je imenovanje komisarskih kandidatov v pristojnosti držav članic. Spomnila je tudi na besede von der Leynove, da je ključen kriterij pri sestavljanju komisije kompetentnost kandidatov, pomembna pa da je tudi politična, geografska in spolna uravnoteženost.
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.