Je pa Scholz seveda dodal, da bodo o vsem skupaj odločili Francozi. Prav tako pa računa na nadaljevanje dobrega sodelovanja s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.
Napoved novih volitev v Franciji je na evropskem parketu vzbudila kar nekaj skrbi. "Pričakujemo, da bo Macron pojasnil svojo odločitev. To bo slon v sobi ... Uspeh skrajne desnice v Franciji je glavni element evropskih volitev," je po poročanju Le Monde, ki ga povzema Frankfurter Rundscau, dejal evropski diplomat.
Medtem ko je Scholz omenil še druge države, kjer so bili na evropskih volitvah dramatični rezultati, pa je bil drugi vir po poročanju Le Monda precej neposreden: "Če imamo težave v Belgiji ali Sloveniji, je to nekaj drugega kot težave v Franciji."
Francoski predsednik je po velikih izgubah svoje liberalne stranke na evropskih volitvah razpustil parlament in razpisal nove volitve, ki bodo potekale 30. junija in 7. julija. Po anketi Ipsosa za Radio France in Le Parisien imajo RN, katere glavna figura je Marine Le Pen, in njeni zavezniki teden dni pred volitvami 35,5-odstotno podporo. Z 29,5 odstotka sledi levo zavezništvo Nouveau Front populaire (Nova ljudska fronta). Macronov Alliance Ensemble pa se je z 19,5 odstotka uvrstil šele na tretje mesto.
Nekdanji belgijski premier je medtem po evropskih volitvah, na katerih sta dve desni stranki prejeli skupno dobrih 30 odstotkov, napovedal odstop.
Desničarske stranke so močno napredovale tudi v drugih državah.
Je pa Francija tako kot Nemčija eden največjih akterjev v EU. In povečanje desničarskih glasov na nacionalni ravni v Franciji bi lahko dodatno zapletlo evropske dogovore, poroča Frankfurter Rundscau.
Sicer pa je bil tudi volilni razplet v Nemčiji hud udarec za Scholza, ki priznava, da so v krizi. Omenil je pandemijo covida-19, vojno v Ukrajini in druge vojne, kot je tista v Gazi, pa tudi volitve v ZDA. Negotovosti v evropski politiki bi lahko te krize še poslabšale, ocenjuje.
Le Penova je sicer v zadnjih letih svojo stranko naredila družbeno sprejemljivo. Če je pred nekaj leti delovala kot desničarska bojevnica, je zdaj izrazito nežna. Med zadnjo predsedniško volilno kampanjo je celo dejala, da želi Francijo voditi kot mati.
RN je ločila od radikalne podobe, ki je spremljala njenega očeta in njegovo trivializacijo holokavsta.
Kako družbeno sprejemljiva je postala RN, se vidi tudi po tem, da je vodja konservativnih Républicains Éric Ciotti hitro napovedal zavezništvo z njimi za parlamentarne volitve. Se pa zdaj ogorčen del nekdanje ljudske stranke skuša znebiti Ciottija kot predsednika, saj to zanje pomeni prestop rdeče črte.
Medtem ko se Le Penova pripravlja na volitve, pa Scholza čakajo domači politični pretresi. Njegova koalicija je izrazito nepriljubljena. Vseeno pričakuje, da bo proračun sprejet naslednji mesec. Dejal je, da v vladi glede tega potekajo konstruktivni pogovori.
Napovedal je, da se bo vlada držala svoje socialne agende in to uskladila z vojaško pomočjo Ukrajini: "Branili bomo socialno državo in jo razvijali naprej." Koalicija se sooča z vprašanji, kje najti denar za socialno pomoč in nova stanovanja, hkrati pa se držati strogih pravil o zadolževanju.
Na vprašanje, ali je podpora Ukrajini vprašljiva glede na tesne domače proračunske razmere, pa je Scholz dejal: "Po mojem mnenju ni mogoče, da bi kar koli od tega spremenili."
"Vedno sem zagovarjal preudarnost in to, da izkoristimo vsako priložnost, da omogočimo miren razvoj, ki ne vključuje kapitulacije Ukrajine," je dejal.
Je pa na drugi strani napovedal vojno ljudem, ki prejemajo socialne prejemke, a ne sprejmejo ponujenega dela, in proti delu na črto. Njegova vlada v luči naraščanja priljubljenosti skrajno desne AfD napoveduje tudi večji red na področju migracij.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.