Da si odlok avstrijski mejni prehodi ali pa posamezni uslužbenci v hotelu ali na smučišču razlagajo različno, so se prepričali tudi novinarji naše televizije. Da mu bo poživitveni odmerek po prvem odmerku cepiva Janssen poleg zaščite pred covidom-19 odprl tudi vrata v svet, je bil prepričan eden od gledalcev, in se v torek zapeljal proti avstrijski meji. "Poživitveni odmerek sem prejel v obliki Pfizerjevega Comirnaty-ja, ki moj cepilni status zdaj izkazuje z oznako 2 skozi 2, in v dobrem upanju mislil, da bo to zadostovalo. A izkazalo se je, da ne zadostuje, zato sem moral pred vstopom v Avstrijo opraviti še PCR test," je pojasnil za oddajo 24 UR.
S povsem enakim cepilnim statusom kot naš gledalec, pa se je proti Avstriji v sredo odpravila novinarka oddaje Svet na Kanalu A. Težav ni imela.
Ali nas enake težave čakajo tudi v sami Avstriji, je spet odvisno od uslužbenca v hotelu ali na smučišču oziroma od njegove interpretacije odloka.
Pozorni bodite tudi na to, da je za Avstrijce digitalno potrdilo veljavno, če je med osnovnim cepljenjem in poživitvenim odmerkom preteklo vsaj 120 dni, medtem ko se pri nas poživitveni odmerek za denimo cepljene z vektorskimi cepivi priporoča že po dveh mesecih. Še ena skupina, ki bi lahko imela težave, so prebolevniki, saj pri nas potrdilo o prebolevnosti velja šest mesecev, v Avstriji pa 90 dni, torej le tri mesece. Pozorni pa bodite tudi cepljeni prebolevniki: če ste polno cepljeni, nato pa ste se okužili, to pri nas že velja kot poživitveni odmerek, pri Avstrijcih pa ne, zato vaša QR koda ne bo veljavna.
Če ste zgolj v tranzitu, kot tranzit pa šteje tudi prevoz do letališča ali železniške postaje, kar dokazujete z vozovnico ali letalsko karto, pa PCT pogoja za vstop v Avstrijo ne boste potrebovali.
Enotna pravila naj bi na ravni Evropske unije začela veljati najkasneje s 1. februarjem, do takrat pa na ministrstvu za zunanje zadeve svetujejo, preden greste na pot, se dobro pozanimajte o vstopnih pogojih.
Šter: Avstrijska inštrukcija posameznih sfer oblasti očitno še ni bila celovita
Kot smo poročali že v torek, so potniki, cepljeni s cepivom Janssen, na avstrijski meji naleteli na težave. Ker imajo na covidnem potrdilu kljub prejetju poživitvenega odmerka zapisano označbo 2/2 namesto 3/3 ali 2/1, so jim ob prihodu na avstrijsko mejo zavrnili vstop v Avstrijo oz. so od njih zahtevali tudi negativen izvid PCR-testiranja.
Na nevšečnosti opozarja tudi vodja konzularne službe na Ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter, ki pravi, da si avstrijski mejni organi odlok različno razlagajo. "Obravnava oseb, cepljenih s cepivom Jannsen in dodatnim odmerkom, ter oseb, ki so prebolele (in je od tega minilo več kot 90 dni) in cepljene, v veljavnem odloku o vstopu v Avstrijo ni posebej opredeljena. Pričakujemo uradno razlago, za katero smo zaprosili pristojne avstrijske organe," je včeraj potrdil za naš portal. "Pri avstrijskih organih imamo vtis, da tudi njihova inštrukcija do posameznih sfer oblasti, mejna straža ali notranji organi, ki to nadzorujejo, še ni bila celovita," je danes dodal za 24UR.
Evropska komisija je sicer včeraj podala predlog glede enotne oznake za poživitveni odmerek, po katerem bi se poživitveni odmerek po primarni seriji cepljenja z dvema odmerkoma beležili na način 3/3, poživitveni odmerek po cepljenju z enkratnim odmerkom ali pa za en odmerek cepiva, ki ga prejme prebolela oseba, pa na način 2/1. Kdaj bo Slovenija novo pravilo implementirala, sicer še ni znano, vendar na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zagotavljajo, da bodo spremembo "skladno s trenutnimi tehničnimi zmogljivostmi implementirali v najkrajšem možnem času".
Da je bila drugačna označitev možna šele po sprejetju akta, ki določa novo označevanje, ob tem poudarja ministrstvo za zdravje. Rok, ki se ga za implementacijo od držav članic zahteva, pa je 1. februar.
"Tehnično spremembo oznake ureja NIJZ, pri čemer si prizadeva, da bodo potrdila z oznako na voljo čim prej. Prebivalci Slovenije bodo do potrdil z novo oznako lahko brezplačno dostopali preko aplikacije zVEM ali proti plačilu v vsaki lekarni," dodaja ministrstvo.
NIJZ predlaga, naj se potniki obrnejo na avstrijske oblasti
Glede prehajanja meje z Avstrijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) predlagajo, da se državljani obrnejo na avstrijske oblasti, ki so pristojne za tolmačenje pravil in določb, ki veljajo v tej državi, oziroma kontaktirajo slovensko veleposlaništvo na Dunaju.
Na NIJZ pravijo, da sicer že ves čas poudarjajo, naj potniki pred odhodom v tujino obvezno preverijo pogoje za vstop v državo pri tamkajšnjih oblasteh oziroma njihovih konzularnih predstavništvih v Sloveniji, na pot pa naj se odpravijo z ustreznimi dokumenti in dokazili.
Ob tem so spomnili, da države članice same določajo pogoje za vstop, zato ni nujno, da bodo osebe, ki pogoj PCT izpolnjujejo v Sloveniji, tega izpolnjevale tudi v tujini. "Do poenotene uveljavitve novih evropskih usmeritev glede veljavnosti evropskih digitalnih covidnih potrdil za cepljene osebe, ki bodo veljala natanko 270 dni, so režimi prehajanja meja v državah različni," so poudarili v odgovoru za našo spletno stran.
Proces implementacije novih usmeritev glede veljavnosti potrdil za cepljene osebe na ravni EU je v teku. Način pridobivanja potrdil ostaja enak: na portalu zVEM, v aplikaciji zVEM, pri osebnem zdravniku, na cepilnem mestu ali v lekarni, kjer je treba za tiskanje potrdila odšteti okoli dva evra, dodajajo.
S seboj vzeti vsa potrdila
Z NIJZ sicer sporočajo tudi, da vprašanja o prehajanju meje z Avstrijo prejemajo predvsem od prebolevnikov, ki so obenem tudi cepljeni, ter od oseb, ki so cepljeni z Janssenom. Slednjim zato predlagajo, naj imajo po prejemu poživitvenega odmerka ob prehodu meje, v izogib morebitnim zapletom, pripravljeni obe potrdili o cepljenju.
Naj se državljani podrobno seznanijo z aktualnim avstrijskim odlokom o vstopu v Avstrijo, pa potnikom svetuje Šter, ki navaja, da so vse informacije dostopne na spletni strani veleposlaništva Dunaj. Če potrebujejo dodatno pomoč pri razlagi, lahko v Avstrijo tudi pokličejo ali pošljejo elektronsko pošto na avstrijsko ambasado.
Podobno kot NIJZ ob tem svetuje tudi, naj imajo ljudje za prehod meje pripravljena vsa dokazila, ki so po odloku zahtevana za posamezne skupine potnikov.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.