Se (pre)prodaja cepiv proti covidu-19, cepilnih potnih listov in ponarejenih potrdil o negativnem testu na okužbo z novim koronavirusom seli na temni splet? Tako namreč poroča britanski BBC, ki navaja, da se cene za odmerek cepiva AstraZenece, Sputnika, Sinopharma in cepiva podjetja Johnson & Johnson gibljejo med 500 in 750 ameriškimi dolarji oziroma 420 in 630 evri. Ponarejena potrdila o cepljenju anonimni trgovci medtem prodajajo tudi po 150 dolarjev (okoli 126 evrov).
Raziskovalci podjetja za kibernetsko varnost Check Point ob tem na temnem spletu opažajo tudi izrazit porast tovrstnih oglasov, povezanih s cepivi – število teh se je od januarja potrojilo na več kot 1200. BBC sicer še navaja, da tega, ali so cepiva prava, niso uspeli preveriti.
'Kupi dva, tretji je brezplačen'
Prodajalci naj bi prihajali iz ZDA, Velike Britanije, Španije, Nemčije, Francije in Rusije. Ekipa raziskovalcev je našla več oglasov v ruski cirilici in angleščini. Prodajalci obljubljajo varno in hitro dostavo, nekateri tudi v enem dnevu. Na enem od hekerskih forumov so odkrili tudi oglas za lažno potrdilo o negativnem izvidu na novi koronavirus. "Delamo negativne covidne teste, za potovanje v tujini, iskanje službe in podobno. Kupi dva negativna testa in tretji je brezplačen," je pisalo v enem od oglasov.
V zameno za ponarejene dokumente zahtevajo predvsem kriptovalute
Vse več držav že ima ali pa razmišlja o uvedbi potrdil o cepljenju, testiranju in preboleli bolezni, saj bi to lahko omogočilo dodatno sproščanje ukrepov. Zato ni presenečenje, da se na temnem spletu prodaja tudi podobna potrdila. Raziskovalci so našli več prodajalcev, ki ponujajo ponarejene dokumente. V zameno za plačilo zahtevajo predvsem kriptovalute, kot je bitcoin.
"Ljudje morajo nujno razumeti, da je izjemno tvegano, ko skušajo po neuradnih poteh dobiti cepivo, potrdilo o cepljenju ali negativni test na covid-19, saj hekerje bolj zanimajo vaš denar, informacije in identiteta," je sporočil vodja za raziskovanje ranljivosti izdelkov pri Check Pointu Oded Vanunu.
V okviru raziskave so kupili tudi odmerek cepiva Sinopharm, ki bi ga analizirali, vendar paketa še niso prejeli. Kot so pojasnili za BBC, verjamejo, da je bil nakup prevara, vendar obstaja možnost, da drugi prodajajo prava cepiva.
Pri podjetju pa ob tem še pozivajo vse države k uvedbi sistema QR pri vseh dokumentacijah za cepiva, saj je takšno dokumentacijo težje ponarediti.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.