24-letna Juli Vavilova je še prejšnji teden na družbenih omrežjih delila več fotografij s potovanj, med drugim tudi iz Azerbajdžana, kamor je očitno odpotovala prav v družbi francosko-ruskega milijarderja Durova.
Opazovalci sedaj ugibajo, ali je morda prav Vavilova z deljenjem fotografij izdala informacije o gibanju ruskega mogotca. "Težko je reči, ali so njene objave neposredno vplivale na aretacijo, vendar če ste Vavilovo spremljali na družbenih omrežjih, ste zlahka sledili tudi gibanju Durova," je za The New York Post povedal Baptiste Robert, raziskovalec na področju deljenja podatkov.
Družina Vavilove je sicer za francosko tiskovno agencijo povedala, da vse od aretacije Durova z njo niso mogli vzpostaviti stika.
Ali sta 24-letnica in 39-letnik par, uradno ni znano, je pa Vavilova redno objavljala fotografije in videoposnetke tudi s potovanja po Bližnjem vzhodu, kamor je v istem terminu potoval tudi Durov.
Na spletu se je pojavilo več objav, v katerih so združene objave omenjene dvojice. Ločeno sta delila trenutke iz enakega avtomobila, strelišča. Vavilova je radodarno delila tudi pogled iz hotela, v katerem sta bivala v Bakuju. Dvojica ima ujemajoče tudi objave iz Uzbekistana in Kazahstana.
Kdaj in kako sta se spoznala, ni znano, oba sicer živita v Dubaju, kamor je Durov iz Rusije pobegnil že leta 2014, ko Kremlju ni želel izročiti šifriranih podatkov Telegrama.
Kaj točno ga obtožujejo, ni znano
Durova so aretirali na letališču Le Bourget pri Parizu, kamor je priletel s svojim zasebnim letalom. Pred organi pregona se ni skrival ali bil na begu, saj je imel dvojno državljanstvo, kar mu je omogočalo, da je redno potoval tudi v Evropo, je v odzivu na aretacijo sporočilo njegovo podjetje.
Francozi naj bi izdali nalog za aretacijo, ker da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na platformi, zaradi česar so le-to uporabljali za pranje denarja, trgovino z drogami in deljenje pedofilskih vsebin. Natančne obtožbe proti Durovu sicer še danes niso jasne.
Njegova aretacija je sicer sprožila številna vprašanja, zakaj je bil Durov sploh aretiran in ali je bil tarča zgolj zato, ker vladam ni želel izročiti ključev za šifrirano aplikacijo.
Neznanka ostaja tudi odnos med Durovom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Telegram je bil namreč v Rusiji leta 2018 za dve leti blokiran, po odpravi blokade pa je postal glavna platforma za komunikacijo na obeh straneh vojne v Ukrajini ter za z vojno povezane informativne in propagandne kanale po vsem svetu, kjer ima aplikacija skoraj milijardo uporabnikov.
Prav na ta račun leti tudi največ kritik, saj je več vlad po svetu Telegram kritiziralo, da aplikacija s tem, ko zagotavlja zasebnost uporabnikov in diskretno komunikacijo, podpira organiziran kriminal in delovanje raznih borcev.
Rusija: Za aretacijo stojijo ZDA
Durov je po Forbesovi lestvici vreden več kot 15 milijard dolarjev. Večkrat je tudi poudaril, da je Telegram nevtralna aplikacija in da je iz Rusije pobegnil, ker ni želel sprejeti ukazov Moskve.
Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki tudi sam uporablja Telegram, je v odzivu dejal, da aretacija ni politična odločitev in da mora pravosodni sistem neodvisno uveljaviti zakon.
Po poročanju medijev bi šef Telegrama v policijskem pridržanju lahko ostal do srede, potem ko so v ponedeljek njegovo pridržanje za največ 48 ur podaljšali.
Vjačeslav Volodin, predsednik dume Ruske federacije, je brez navedbe dokazov za Reuters dejal, da poskušajo Združene države Amerike prek Francije izvajati nadzor nad Telegramom.
"Obtožbe so zelo resne in zahtevajo nič manj resne dokaze. V nasprotnem primeru bi šlo pri tem za neposreden poskus omejevanja svobode komuniciranja in, lahko bi celo rekel, za neposredno ustrahovanje vodje velikega podjetja," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Ob tem je zatrdil, da je Rusija Durovu pripravljena zagotoviti pravno pomoč, vendar situacijo otežuje dejstvo, da ima v Rusiji rojeni 39-letnik tudi francosko državljanstvo, poročanje ruske Ria Novosti povzemajo tiskovne agencije.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.