Napoved prekinitve vseh komunikacijskih povezav z Južno Korejo je del nove strategije Severne Koreje, ki je svojo sosedo označila za sovražno državo. Da bi "obeležili" to priložnost, so organizirali shod študentov, ki so bili opremljeni z napisom: "Zdrobimo marionetni režim, ki je kriv neizbrisljivih zločinov."
Dnevni klici iz Južne Koreje v pisarno, locirano v obmejnem mestu Kaesong, se bodo z današnjim dnem nehali. Pisarno oziroma urad za zvezo so sicer vzpostavili, da bi zmanjšali napetosti po pogovoru, ki so potekali leta 2018. Opravili so dva klica na dan, in sicer ob 9. in 17. uri. Med pandemijo je bila pisarna zaprta, a so stik še vedno vzdrževali s telefonskimi pogovori. V ponedeljek je Južna Koreja sporočila, da je prvič po 21 mesecih telefon v času jutranjega klica zvonil v prazno, čeprav so popoldne uspeli vzpostaviti povezavo.
Najnovejši spor izvira iz pošiljanja letakov v Severno Korejo s strani prebežnikov. Zaradi tega je sestra severnokorejskega voditelja Kim Džong Una zagrozila, da bodo zaprli pisarno, letake pa je označila za sovražno dejanje, ki kršijo dogovor, ki sta ga na vrhu leta 2018 dosegla Moon Dže In in njen brat. Prebežniki letake, ki so kritični do komunističnega režima, v Severno Korejo, kjer imajo ljudje dostop le do medijev, nadzorovanih s strani države, pošiljajo kar z baloni, pogosto pa dodajo tudi zaloge, da spodbudijo svoje sosede k temu, da jih poberejo.
Kljub temu je zgodba najverjetneje bolj zapletena oziroma je v ozadju načrt Pjongjanga, da ustvari napetosti, kjer jih ni, v poznejših pogovorih pa kot ’odpustek’ od Južne Koreje zahteva več. Prav tako razlog morda leži v tem, da krožijo govorice, da novi koronavirus povzroča težave v delih Severne Koreje, prav tako država ne doživlja ekonomske blaginje, ki jo voditelj obljublja. Iskanje zunanjega, skupnega sovražnika se je že večkrat izkazalo za učinkovito lepilo naroda. Končni ukaz za prekinitev stikov med Korejama je imel dva podpisa – Kim Džog Unovega in podpis njegove sestre. To podžiga ugibanja o njeni moči in dejanskem vplivu v državi.
Državi sta uradno sicer še vedno v vojni, saj nista podpisali mirovnega sporazuma, ko se je leta 1953 končala Korejska vojna. Podpisan je bil le dokument o prekinitvi ognja in ustanovitvi demilitarizirane cone, meja med državama pa je bila določena tam, kjer je potekala frontna črta, in sicer vzdolž 38. vzporednika.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.