Če komu, se te dni lahko smeji Saniniu Laizerju, nekoč revnemu tanzanijskemu rudarju, ki ga je nepredstavljiva sreča obiskala kar dvakrat in ga čez noč spremenila v milijonarja.
Laizerju je junija domala odnesla tla pod nogami najdba dveh surovih tanzanitov, ocenjenih na skupno 2,89 milijona evrov. Zdaj pa iz te vzhodnoafriške države prihaja še ena, skorajda neverjetna zgodba: Laizer je našel še en dragulj in ga tokrat prodal za dva milijona dolarjev (1,70 milijona evrov). Tretji dragi kamen je neobdelan tehtal 6,3 kilograma.
Lazier je ob prvih dveh najdbah svoje kolege rudarje pozval, naj sodelujejo s tamkajšnjo vlado, saj da je sam imel z njimi dobro izkušnjo. "Prodajati vladi pomeni, da ni bližnjic - so transparentni," je dejal med slovesnostjo v rudniku Mirerani. Obrtniški rudarji se namreč pogosto pritožujejo nad zamudnimi izplačili honorarjev, ki jim jih za delo dolgujejo lastniki rudnikov, poroča BBC-jev dopisnik Aboubakar Famau.
Nekateri manjši rudarji, kot je tudi Laizer, pridobijo vladna dovoljenja za iskanje tanzanita. Kljub temu pa je v Tanzaniji razširjeno tudi nezakonito rudarjenje, zlasti v bližini rudnikov v lasti velikih podjetij. Leta 2017 je predsednik John Magufuli za preprečevanje tega vojski celo naročil gradnjo 24-kilometrskega zidu okoli rudnika Merelani, za katerega se verjame, da je edini vir tanzanita na svetu. Leto pozneje je tanzanijska vlada poročala o povečanju prihodkov v rudarskem sektorju, dvig pa pripisala prav gradnji zidu.
Ob junijski prodaji dveh najdenih tanzanitov - tehtala sta 9,2 in 5,8 kilograma - je oče več kot 30 otrok za BBC dejal, da bo najprej priredil zabavo. Njegovi načrti ob drugi najdbi pa so nekoliko drugačni: denar bo porabil za gradnjo šole in zdravstenega doma v domačem okrožju Simanjiro v regiji Manyara na severu države. Pred dvema mesecema je za britanski medij še izpostavil, da bogastvo ne bo spremenilo njegovega življenjskega sloga in da namerava še naprej skrbeti za svojih 2000 krav. Dodal je še, da tudi o dodatnih varnostnih ukrepih ne razmišlja.
Geologi ocenjujejo: te drage kamne bi v celoti lahko izkopali v prihodnjih 20 letih
Nahajališča tanzanita so izključno le na severu Tanzanije, izkopavajo ga v bližini Kilimandžara. Gre za enega najredkejših dragocenih kamnov na svetu, po ocenah nekaterih lokalih geologov pa bi se lahko njihova nahajališča v prihodnjih 20 let v celoti izčrpala. Privlačnost in čar tega dragulja gre iskati v njegovih zanimivih različnih barvnih odtenkih - od zelene, rdeče, vijoličaste in modre, ki postanejo še bolj izraziti po termični obdelavi. Uporabljajo ga za okrasje. Njegovo vrednost določa redkost - čim lepši sta barva in jasnost, tem višja je cena.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.