Najhuje je potres z epicentrom blizu mesta Khost prizadel jugovzhodno provinco Paktika. Čutili so ga tudi v Pakistanu in Indiji.
V teku so reševalne akcije, ki pa jih ovirata močno deževje in pomanjkanje sredstev. Preživeli in reševalci so za BBC pojasnili, da so vasi v bližini epicentra potresa popolnoma uničene.
Najsmrtonosnejši potres v zadnjih 20 letih je velik izziv za talibane, ki so lani kmalu po umiku ameriških sil prevzeli nadzor nad državo. Kot je povedal visoki talibanski uradnik Abdul Qahar Balkhi, se Afganistan sooča s humanitarno in gospodarsko krizo, država pa ni zmožna zagotoviti potrebne finančne pomoči za prizadete v potresu.
Na pomoč so sicer že priskočile številne humanitarne organizacije in sosednje države, a so talibani prepričani, da je treba pomoč še okrepiti. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je dejal, da so na poti v Afganistan zdravstvene ekipe, zdravila, hrana in ostale nujne potrebščine.
Afganistan je sicer nagnjen k potresom, saj se nahaja na tektonsko aktivnem območju. V zadnjem desetletju je v potresih umrlo več kot 7000 ljudi, v povprečju pa jih na leto umre 560.
Še preden so talibani prevzeli oblast, so bile afganistanske službe za nujne primere močno okrnjene in nezmožne spopadanja z večjimi naravnimi nesrečami. V zadnjem času se država ob tem spopada še s pomanjkanjem medicinske opreme, po podatkih ZN pa primanjkuje tudi hrane.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.