Tujina

KOMENTAR: Tajvan je izbral demokracijo. Kaj izbira Slovenija?

Ljubljana, Tajpej, 15. 01. 2024 08.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Jure Tepina
Komentarji
461

Težko pričakovane volitve v Tajvanu so se končale s ponovno zmago Demokratske progresivne stranke, ki pa je izgubila večino v parlamentu, v zakonodajnem Juanu. Tajvan ima enega najbolj razvitih demokratičnih sistemov na svetu in je prehitel Slovenijo po vseh ekonomskih, političnih parametrih in vrednotah. Pa vendar Slovenija rajši snubi drugo Kitajsko, Ljudsko republiko Kitajsko s komunistično partijo in diktatorjem na čelu.

Tajvan je v soboto izbral nadaljevanje politike statusa quo, ki drži tanko ravnovesje med mirom in globalno katastrofo. Novi predsednik Laj Čing Te ne zagovarja tajvanske samostojnosti, svetovna ureditev pa sloni na ohranjanju trenutnega statusa, ki ustreza vsem razen Pekingu. ZDA bodo verjetno do konca vztrajale pri svojem konceptu strateške dvojnosti, kjer uradno zagotavljajo spoštovanje politike ene Kitajske. Sočasno pa imajo zakonsko obvezo branjenja tajvanske suverenosti. Pa Evropa? Velik del evropskih predstavnikov tišči glavo v pesek. Bruseljski uradniki prepričujejo, da v Tajvanu ni mogoča huda eskalacija in da je vse eno veliko pretiravanje. Odziv in razmišljanje evropske zunanje politike sta – kar vzbuja razočaranje – enaka, kot sta bila še en teden pred rusko invazijo na Ukrajino. 23 evropskih držav ima diplomatske odnose s Tajvanom, med njimi tudi Rusija, a le peščica držav v Evropi se zaveda, kako resna je kitajska grožnja. Češka, Slovaška in v zadnjem času tudi Litva so države, ki so se na tehtnici odnosov prevesile na stran Tajvana.

Tajpej, pogled s Slonje gore
Tajpej, pogled s Slonje gore FOTO: Jure Tepina

Tajvanska demokracija

Predvolilna kampanja je bila dolga in izjemno intenzivna. Videlo se je, da ljudi volitve zanimajo in volilna udeležba je bila okoli 70-odstotna. Zmagovalna DPP je prevladovala v urbanih središčih in med mladimi volivci. Zavzemala se je za pravice manjšin, domorodcev in skupin LGBT. Stranka DPP se je v zadnjih letih spopadala z obtožbami sistemskega spolnega nadlegovanja in Tajvan je imel svoje obdobje gibanja Me too. Na drugi strani pa smo od Kuomintanga – ta je slavil na podeželju, na goratem zahodu in na otočju Matsu – težko slišali kaj slabega o Pekingu. Čeprav je 90 odstotkov prebivalcev Tajvana prepričanih, da so kitajske dezinformacijske kampanje neposredna grožnja za diktaturo, je KMT v pogovoru z nami enačil dezinformacije z vseh strani. Nekdanji predstavnik KMT-ja v ZDA in namestnik ministra v času njihove vladavine Alexander Huang 

"Hey, bro, it's just Nancy, OK? It's just less than 24 hours, so shut the f..k up!" Alexander Huang

je pred dvema letoma dejal, da ima Kitajska pravico nadzora nad njihovimi notranjimi vodami (kamor naj bi spadal tudi Tajvan), v pogovoru z nami pa je šel še dlje. Vprašali smo ga, kako bi on komuniciral s Pekingom ob napetostih, kot je bil denimo obisk ameriške predsednice kongresa Nancy Pelosi. Odgovoril je, da bi vzel telefon in poklical Šija ter dejal: "Hej, bratec, samo Nancy je, OK? Samo 24 ur je, zato j... utihni," in dodal, da nikoli ne pokaži šibkosti komunistu. Volitve so pokazale, da volivci niso verjeli, da bi se lahko KMT uprl Pekingu.

Janez Janša proti Ljudski republiki Kitajski 

V Sloveniji je val ogorčenja požel v začetku leta 2022 takratni premier Janez Janša, ko se je postavil na stran Litve in demokracije Tajvana. Na indijski televiziji Doordarshan je napovedal razvoj odnosov med Ljubljano in Tajpejem. Histerični odzivi brez vsebinskega nadaljevanja, premisleka in debate so Slovenijo zaprli v meje notranjepolitičnih malenkostnih nepomembnih prepirov. 

Namen Janše, da sledi Litvi, Češki in še drugim evropskim državam, ne bi pomenil priznanja samostojnosti Tajvana, bil pa bi signal Pekingu, da Slovenija vsaj v mednarodnem okolju ceni demokracijo in države, ki imajo rade svobodo. Kitajska se je odzvala brutalno, s hudim kibernetskim napadom na strežnike zunanjega ministrstva, ki pa smo ga zaznali šele z naslednjo vlado. Zunanja ministrica Tanja Fajon še do danes zaradi tega napada ni s prstom javno pokazala na Kitajsko, čeprav velikih dvomov ni. Več slovenskih, predvsem pa evropskih in tajvanskih kibernetskih strokovnjakov nam je potrdilo, da gre za največjo verjetnost, da za napadom res stoji organizacija kitajske države Vixen Panda oziroma APT15, ki je neposredno povezan v strukturi kitajske vojske. Samo omemba Tajvana je pomenila napad Kitajske na Slovenijo. Sicer kibernetski, pa zato nič manj napad. Hibridno vojskovanje je tako uspešno, ker so navadno napadalci zakriti in lahko zanikajo svojo vpletenost, precej nenavadno je, da se napadena Slovenija dela, kot da se ni nič zgodilo.  

Denar ali demokracija

Že iz pogledov nekaterih političnih predstavnikov in javnih osebnosti na invazijo Rusije na Ukrajino je jasno, da je Slovenija precej oportuna in gleda izredno sebično na svoj položaj v svetu. Zelo hitro smo pozabili lekcije vojne za slovensko samostojnost in demokratične vrednote. Leta 1991 smo tvegali celotno slovensko ekonomijo in izgubo jugoslovanskega trga, ko smo hrepeneli za svojo svobodo in demokracijo. Ko gre za druge, pa se nam zdi pomembnejši poceni ruski plin in trgovina s Kitajsko. Ta je 6. najpomembnejša partnerica z blagovno menjavo 5,3 milijarde evrov v letu 2022. A izmenjava je bila v 10 mesecih lanskega leta že za 6,4 milijarde bolj odvisna od kitajskega uvoza kot izvoza. Odvisnost od Kitajske se je v zadnjih šestih letih povečala za 12-kratnik. Uvoz se je v tem času povečal iz 850 milijonov do okoli 7 milijard. Odvisnost od Kitajske je že tako velika, da bi morali zvoniti vsi alarmi. Trgovinska izmenjava Slovenije s Tajvanom je 10-krat manjša kot s Kitajsko. Zato molčimo ob grožnjah diktature z invazijo na demokracijo. Polna usta demokracije in mednarodnega prava s pravnimi temelji, v resnici pa mislimo samo na denarno korist. 

Tajvanska pomlad 2024

Nova vlada bo v Tajvanu zaprisegla šele 20. maja in v tem prehodnem obdobju bo Tajvan veliko na naslovnicah svetovnih medijev. Ker so rezultati strateški poraz Pekinga, da bi pomagal na oblast njim bližjemu Kuomintangu, bodo vojaške vaje v Tajvanskem prelivu pogostejše. A Kitajska ni veliki poraženec teh volitev. V zakonodajnem Juanu bo imela večino KMT in jeziček na tehtnici bo Ko Ven Je, predsednik tretje največje stranke TPP. Tajvan prav tako nima veliko izkušenj in navad koalicijskih vladavin. Volitve za poslance so se vrtele bolj okoli lokalnih in vsakdanjih tem, predsedniško tekmo pa je odločil pogled na celino, odnos do Kitajske. Čeprav je DPP jasno povedal, da ne podpira samostojnosti, lahko Ši Džimping obrne interpretacijo in volitve uporabi kot dokaz, da gre Tajvan proti samostojnosti in je invazija za Peking še toliko bolj potrebna. Tajvan se je namreč iz primerov Hong Konga naučil, da Peking demokracije ne bo toleriral.

Mir v Tajvanski ožini je poleg ohranitve ene zadnjih azijskih demokracij pomemben zaradi vpliva na svetovno ekonomijo in način življenja. 60 odstotkov svetovnih čipov prihaja iz ene same tovarne slabo uro vožnje južno od Tajpeja. Tovarna TSMC proizvede kar 90 odstotkov najbolj sofisticiranih polprevodnikov in vsaka nasilna sprememba sedanjega sistema se bo Evropi in Sloveniji poznala neskončno bolj kot virus iz Vuhana. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (461)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jesis1a
16. 01. 2024 10.46
+0
NATO nakladanje - Katalonija je nima, Kosovo jo ima ... dvoličnost brez primere. Tajvan je del Kitajske. Basta! Ko bo Kitajska razpadla (ob svetem Nikoli!), pa lahko začnete šlogat na to tematiko. Pa vsaj kofetek si skuhajte, da boste šlogali iz usedline - ne nekaj na pamet. :o)
Poraz boli
16. 01. 2024 10.34
+0
Golobizem in nutricizem z rdečo zvezdo,Fajonko in podobnimi v tej vladi ,nas počasi približujejo Bocvani
Grunf TNT
16. 01. 2024 10.01
+5
Taiwan nima pravice izbirati, ali pa jo ima... Se pravi Katalonija, Krim, Škotska ipd imajo vsi pravico izbirati... Kosovski presedan je pripeljal do danasnje krize na svetu, ker zdaj bi vsi bili neodvisni... Gremo Štajerci kaj čakate... 😂
zmerni pesimist
16. 01. 2024 09.32
-2
Kučanov golobizen
zdravapamet1
16. 01. 2024 09.25
+2
Odličen članek po dolgem času. Vsi vemo da je Slovenija izbrala komunizem in srbsko mafijo. Pa ne brišite, če tudi resnica boli...
štrekeljc
17. 01. 2024 11.14
+0
Covid 19
16. 01. 2024 08.28
+6
Tajvan uvaža in gradi vrednote in demokracijo, razvijajo in vlagajo v tehnologijo,v desetletju vsi veliko bolje živijo in, če že delamo primerjavo s slovenijo,mi uvažamo vrednote severne koreje in sicilijanske mafije.Sistem s par bogatuni,večinoma po centrih in rajo,ki crkava od neverjetno razvite davkarije in draginje,kjer smo prehiteli vse v evropi.Po tem smo dobri.Tako kot vodijo danes to državo zna vsak osel.Ljudem nabivaš davke,da lahko nasitiš sisteme brez dna,sistemov pa se ne lotiš,ker si del njih in te lahko celo odnesejo s položaja..
Rožle Patriot
16. 01. 2024 08.07
+6
Vsi normalni vemo kaj je izbrala Slovenija ---- Gradili smo drugo Švico, nastala je pa druga Bosna !
231koak
15. 01. 2024 21.40
-2
Nič kaj pametnega, lopove
gongash
15. 01. 2024 21.31
-2
Tajvana brez kitajske ni to je dejstvo.
Zmaga Ukrajini......
15. 01. 2024 21.44
+7
Zanimivo, da že 80 let živi popolnoma neodvisno od Kitajske. Kako si pa to razlagaš?
Yon Dan
15. 01. 2024 21.13
+1
Taivan je ugrabljena država od globoke države, kot Ukrajina in Izrael. Država za ugrabljanje otrok za pedofilijo in adrenochrom. Kakšna demokracija neki. Center zla od globoke države.
St. Gallen
15. 01. 2024 20.32
+2
mogoce potem, ko bo kaksen slovenec dobil Nobelovo nagrado.......
glavcaena
15. 01. 2024 20.22
+3
dobr da se še z vesoljci ne primerjamo
Kstane
15. 01. 2024 20.11
+4
Slovenijo prehitevajo vsi!Je pa res,da ima vsak narod vodstvo,kakeršnega si ga zasluži.Slovenci si zaslužimo Goloba...
medvescak
15. 01. 2024 20.42
+2
tebi še kar ni jasno, da nismo pomembni za nikogar. vsaka kitajska vasica ima več duš kot Slovenija.
medvescak
15. 01. 2024 19.46
+3
svetu vladajo židje in komunisti. kaj bi na to rekel nesojeni umetnik????
medvescak
15. 01. 2024 19.44
+5
svetu vladajo židje in komunisti. Dolfiju se more mešat v grobu.....
medvescak
15. 01. 2024 20.40
+2
ahaaa, pa ste vseeno objavili? Sem vas prehitel z eno bolj strpno objavo, pa naj bosta obe.....
bojer
15. 01. 2024 19.43
+4
Se mi zdi, da vprašanje "kaj izbira SLO" ni najbolj na mestu. Menim, da je SLO že izbrala, kar je.... in to ni demokracija, vsaj z vlade v vlado kaže tako.
medvescak
15. 01. 2024 20.45
+3
ko vprašaš povprečnega kitajca, če ve za Slovenijo, je po večini odgovor: "je to tisti pralni prašek?"
jesis1a
16. 01. 2024 10.53
+1
Dolar Kramp
15. 01. 2024 19.33
-1
Oni so za nami pedtdeset let.
barjan?ek1
15. 01. 2024 19.26
+6
Poslati jim je treba par naših politikov pa ne bodo imeli niti d od demokracije.
M_teoretik
15. 01. 2024 19.23
+3
Men se zdijo vsi kitajci enaki!?
M_teoretik
15. 01. 2024 19.19
+4
Naj naredijo tako kot v Hong Kongu!?