Leta 2018 je Tajska postala prva država jugovzhodne Azije, ki je legalizirala medicinsko uporabo konoplje. Junija so nato rastlino povsem dekriminalizirali, posledično pa jo je začelo "rekreacijsko" uporabljati vse več ljudi, poroča CNN.
Čeprav je vlada prebivalce večkrat pozvala, naj se z marihuano "ne zadevajo", so podjetja s konopljo, ki omogočajo kajenje v posebnih kadilnicah, zelo priljubljena tako med domačini kot med turisti. Vse, ki bi kadili v javnosti, sicer še vedno lahko doleti trimesečna zaporna kazen ali pa denarna kazen v višini do 25.000 bahtov (okoli 690 evrov).

Minister za zdravje je svoje pripombe izrazil kljub temu, da je država močno odvisna od turizma. Tajska, ki ima drugo največje gospodarstvo v jugovzhodni Aziji, letos pričakuje od osem do 10 milijonov turistov, kar je več od prvotne napovedi sedmih milijonov. Lansko leto je zaradi pandemije državo obiskalo le okoli 428.000 ljudi, kar je v primerjavi z rekordnimi skoraj 40 milijoni leta 2019 izjemno malo.
Tajska je svojo politiko glede konoplje, ki temelji na njenih zdravstvenih koristih, osredotočila na industrijo, vredno 28 milijard bahtov (približno 777 milijona dolarjev).
Minister je dejal še, da bi rekreativno uporabo marihuane lahko raziskali, ko bodo bolje razumeli njene učinke. "Morda v bližnji prihodnosti," je dejal. Je pa tajska politika glede konoplje pritegnila pozornost bližnjih držav, kot je na primer Malezija, ki trenutno preučuje uporabo konoplje v medicinske namene.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.