Za objavo zaupnih dokumentov Pentagona naj bi stal 21-letni pripadnik letalske nacionalne garde v Massachusettsu Jack Teixeira. Ameriške oblasti so ga danes prijele na njegovem domu v North Dightonu. Aretacijo je potrdil pravosodni minister ZDA Merrick Garland.
Teixeira naj bi dokumente sprva delil kot prepise s kolegi v klepetalnici, ki jo je vodil na platformi Discord, priljubljeni med igralci video iger. To se je izkazalo za mukotrpno, zato je začel kasneje objavljati fotografije dokumentov. Kako mu je to uspelo, za zdaj ni jasno. Sredi marca pa je prenehal deliti dokumente s skupino.
Teixeiro so sicer poznali pod vzdevkom "OG", kar naj bi pomenilo "originalni gangster". Povedal je, da je dokumente dobil v vojaškem oporišču, kjer je delal, je danes poročal Washington Post, sklicujoč se na dva anonimna člana omenjene skupine za klepet.
Skupino v klepetalnici na Discordu je sicer sestavljalo približno 24 ljudi, nekateri med njimi naj bi bili tudi iz Rusije in Ukrajine. Skupna naj bi jim bila "ljubezen do orožja, vojaške opreme in Boga", navaja Washington Post. "OG" naj bi imel slabo mnenje o ameriški vladi, ne gre pa za žvižgača, ki bi želel razkriti nepravilnosti.
Tiskovni predstavnik platforme Discord je medtem za AFP povedal, da je varnost uporabnikov njihova prednostna naloga in da lahko vsebina, ki krši pravila Discorda, privede do prepovedi dostopa do platforme, zaprtja strežnikov in prijave policiji. Ob tem je še dodal, da v okviru preiskave uhajanja zaupnih podatkov sodelujejo z organi pregona.
Na očeh Pentagona tudi generalni sekretar ZN Guterres
Nove podrobnosti ameriških tajnih dokumentov sicer navajajo, da naj bi Pentagon pozorno spremljal tudi Združene narode (ZN). Ameriška vlada naj bi glede na zapise verjela, da je generalni sekretar ZN Antonio Guterres preveč pripravljen ugoditi ruskim interesom. Razkriti dokumenti na spletu kažejo, da je Washington Guterresa zelo pozorno spremljal.
Več ameriških dokumentov, ki so se pojavili na spletu, namreč podrobno opisuje Guterresovo zasebno komunikacijo. Dokumenti vsebujejo tudi odkrite pripombe generalnega sekretarja o vojni v Ukrajini, pa tudi več svetovnih voditeljih, poroča BBC.
Guterres je bil za dogovor o izvozu žita pripravljen kršiti sankcije
Ena izmed ameriških listin se nanaša na dogovor o žitu v Črnem morju, ki so ga ZN zaradi strahu pred svetovno prehransko krizo lansko leto sklenile s Turčijo. V njej pa zapis, da si je Guterres tako močno želel skleniti dogovor, da je bil med dogovarjanji pripravljen ugoditi ruskim interesom.
"Guterres je povečal svoja prizadevanja, da bi izboljšal stanje Rusije," je zapisano. "Tudi če to vključuje dogovore s sankcioniranimi ruskimi pravnimi subjekti ali posamezniki." Ameriški obveščevalci so celo zapisali, da so Guterresova dejanja spodkopala širša prizadevanja, da bi Moskva odgovarjala za svoja dejanja v Ukrajini.
Uradniki ZN nad vsebino niso navdušeni. V komentarjih so sicer redkobesedni, Guterresa pa načeloma zagovarjajo. Eden izmed višjih uradnikov skupščine je dejal, da dokumentov ne bo komentiral, saj da ZN pri delovanju vodi potreba po ublažitvi vpliva vojne na najrevnejše na svetu in da poskušajo narediti vse, kar lahko, da lahko znižajo cene hrane ali revnejšim državam dostavijo gnojila.
Rusko žito in gnojila sicer niso del paketov zahodnih sankcij proti državi, vendar naj bi Rusija imela več težav pri izvozu. Iz Moskve so večkrat sporočili, da mednarodne sankcije negativno vplivajo na izvoz teh nesankcioniranih dobrin, vsaj dvakrat so tudi zagrozili z izstopom iz dogovora. Zadnjič pred slabim tednom, ko je ruski zunanji minister Lavrov dejal, da bo Rusija dogovor prekinila, če ne bo umika ovir za izvoz.
Z namestnico 'opravljal' von der Leynovo in druge svetovne voditelje
Še eden izmed dokumentov, ki je bil objavljen na svetovnem spletu, pa opisuje pogovor med generalnim sekretarjem in njegovo namestnico Amino Mohammed. V njem je zapisano, da Guterres ni naklonjen pozivom predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, naj Evropa zaradi vojne v Ukrajini proizvede več streliva.
Z Mohammedovo sta govorila tudi o nedavnem vrhu afriških voditeljev, njegova namestnica pa je ob tem dejala, da se ji zdi kenijski predsednik William Ruto neusmiljen in da mu ne zaupa.
V javnosti je sicer že več let znano, da Amerika redno vohuni za ZN, a razkritje podatkov je lahko za diplomata, na katerega se nanašajo, zelo škodljivo. Prvi posnetki zaslona zaupnih dokumentov, ki so jih tuji mediji uspeli preveriti, so se pojavili na Discordu, eni izmed platform, ki je zelo priljubljena med igralci iger. Ti so se nato razširili dalje po spletnih in družbenih omrežjih.
Discord je v sredo sporočil, da z ameriškimi organi sodeluje pri razkrivanju vira. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby pa ob tem poudarja, da bodo zadevi prišli do dna.