Krsta s posmrtnimi ostanki kraljice Elizabete II. je od srede v Westminstrski palači, poslopju britanskega parlamenta, kjer se lahko mimo nje 24 ur na dan sprehodijo vsi žalujoči. Po pričakovanjih naj bi jih do ponedeljka zjutraj, ko bodo krsto prenesli v bližnjo Westminstrsko opatijo, kjer bo potekal pogreb, našteli kar okoli 400.000.
Pogrebne slovesnosti se bo po pričakovanjih udeležilo več kot sto tujih voditeljev, poleg njih pa še številni drugi visoki predstavniki in člani kraljevih družin. Nekateri od njih so v prestolnico prispeli že pred današnjim dnem, večina pa danes.
Med njimi je bil tudi ameriški predsednik Joe Biden s soprogo Jill. Ko je njuno vozilo zapeljalo skozi vhod do palače britanskega parlamenta, ga je z aplavzom pozdravila množica ljudi, ki čakajo, da bi se tudi sami lahko poslovili od pokojne kraljice. Biden pa jim je mahal nazaj, poroča BBC.
Biden je v Westminstrski palači postal kaki dve minuti in se pred krsto s posmrtnimi ostanki kraljice prekrižal. Pred odhodom pa je še položil roko na prsi. Zatem se je v hiši Lancaster vpisal v žalno knjig. "Svet je boljši zaradi kraljice," je ob tem dejal ameriški predsednik. Britancem je izrekel sožalje ob izgubi monarhinje. "Imeli ste srečo, da ste jo imeli 70 let, vsi smo jo imeli," je dodal.
Popoldne so videli tudi francoskega predsednika Emmanuela Macrona, kako skupaj z ženo zapušča Westminstrsko palačo.
Pahor se je kraljici osebno poklonil ob krsti
Preminuli monarhinji se je v žalnem mimohodu ob krsti osebno poklonil tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Fotografijo je objavil na družbenih omrežjih in pripisal: "Trenutek neke posebne spokojnosti na balkonu Westminstrske palače pred krsto kraljice Elizabete II."
Pahor se je v dvorcu Lancaster House vpisal v žalno knjigo, odprto v njen spomin, zvečer pa se je udeležil še sprejema za voditelje držav, ki ga je v Buckinghamski palači priredil kralj Karel III.
Med tistimi, ki so jih opazili pri vstopu v palačo, sta bila zakonca Biden, pa irski predsednik Michael D. Higgins, britanska premierka Liz Truss, francoski predsednik Macron, novozelandska premierka Jacinda Ardern in kanadski premier Justin Trudeau. Večina gostov je bila za dogodek oblečena v črno.
Na jutrišnjem pogrebu medtem ne bo papeža Frančiška, ki ga pestijo zdravstvene težave, in kitajskega voditelja Ši Jinpinga, ki na pogreb pošilja svojega podpredsednika. Zaradi vojne v Ukrajini na pogrebne slovesnosti niso povabljeni predstavniki Rusije.
Minuta tišine po vsem svetu
Ob 20. uri po lokalnem času oziroma 21. uri po srednjeevropskem času so se ljudje po vsem Združenem kraljestvu in drugod po svetu z minuto tišine poklonili kraljici, ki je vladala kar sedem desetletij.
Tudi v Sloveniji so ob 21. uri za eno minuto ugasnile luči, ki osvetljujejo Ljubljanski grad, zdaj pa bo ta vso noč osvetljen v vijolični in srebrni barvi, ki sta barvi, povezani z britansko kraljevo družino.
V kobilarni Lipica pa so Elizabeti II. posvetili svojo nedeljsko predstavo.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.