Da bi obeležili 75. obletnico osvoboditve taborišča Auschwitz-Birkenau, se bo v Jeruzalemu ta teden zbralo več kot 40 predsednikov, premierjev, kraljev in princev. Udeležili se bodo pete spominske slovesnosti Foruma voditeljev ob mednarodnem dnevu spomina na holokavst, ki bo v četrtek potekala na trgu Varšavskega geta v Jad Vašemu.
Obletnica poteka v času ko je antisemitizem v porastu: od napadov v Pittsbourghu, San Diegu, Monseyju do razglasitve nevarnosti v nemškem mestu Dresden zaradi ponovnega pojava nacistične ideologije. Tema bo tudi v osredju letošnjega srečanja voditeljev v Jeruzalemu.

V Izrael je že prispel francoski predsednik Emmanuel Macron, pričakujejo tudi princa Charlesa in ruskega predsednika Vladimirja Putina. V Jeruzalem pa letos ne bo poljskega predsednika Andrzeja Dude, ki je zavrnil povabilo, potem ko so mu organizatorji dejali, da ne bo mogel imeti govora na četrtkovem forumu.
Ker se je Auschwitz nahajal na Poljskem, ki so jo okupirali nacisti, v tem času pa je umrlo več poljskih judov kot kjerkoli drugje na svetu, je Duda namreč menil, da bi morali dati besedo. V Jeruzalem sicer ne bo niti ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je pa tja že prispel zunanji minister Mike Pompeo.
Izraelski predsednik: Voditelji družno v boju proti antisemitizmu
Izraelski predsednik Reuven Rivlin je danes na večerji za približno 40 svetovnih voditeljev, med njimi je slovenski predsednik Borut Pahor, pozval k skupnemu boju proti antisemitizmu. Dodal je, da je moč oblikovanja prihodnosti v njihovih rokah in da je potrebno zgodovino prepustiti zgodovinarjem.
Njegove besede se naj bi nanašale na nedavne izjave ruskega predsednika Vladimirja Putina, s katerimi je razjezil poljskega predsednika Andrzeja Dudo. Putin je namreč v izjavah poskušal odgovornost za izbruh druge svetovne vojne pripisati Poljski in nakazal, da naj bi bila ta država tudi sokriva za holokavst.
V imenu voditeljev na forumu je spregovoril španski kralj Filipe VI., ki je poudaril, da svet tudi po 75. letih ni pozabil in to želi "današnji zbor tudi odločno in jasno sporočiti". Ob tem je opozoril, da samo spominjanje ni dovolj. "Barbarstvo lahko zraste, kjer je najmanj pričakovano," je še dejal in voditelje pozval, naj nadaljujejo življenje v skladu z načeli in vrednotami mednarodnih pravnih aktov o človekovih pravicah.

Pahor se je srečal z izraelskim predsednikom
Dvodnevni obisk v Jeruzalemu pa je danes začel tudi predsednik Borut Pahor. Sestal se je s svojim gostiteljem, predsednikom Izraela Reuvenom Rivlinom. Pahor je na srečanju z Rivlinom dejal, da mu je v čast sodelovati na svetovnem forumu o holokavstu. Udeležba je po prepričanju Pahorja pomembno politično sporočilo, ker potrjuje zavezanost nenehnemu ohranjanju spomina na holokavst in na grozote, ki jih lahko stori človek človeku. Le s tem, ko se tega zavedamo, se lahko izognemo, da bi se kdaj ponovilo, je dejal Pahor.
Gostitelju je Pahor med drugim predstavil aktivnosti ob 75. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau v Sloveniji. Sogovornika sta se strinjala, da je osveščanje o holokavstu ključnega pomena, če želimo preprečiti ponovitev podobnih tragičnih dogodkov, so sporočili iz urada predsednika.
V daljšem pogovoru sta predsednika pregledala še politične razmere na Bližnjem Vzhodu ter dvostransko sodelovanje. Glede slednjega sta potrdila, da so odnosi med državama zgrajeni na trdnih temeljih in iskrenem prijateljstvu.
Prvi dan obiska pa je Pahor sklenil z udeležbo na svečani večerji, ki jo je za državnike gostil izraelski predsednik. Ob robu foruma se bo Pahor po napovedih njegovega urada srečal s predsedniki Avstrije, Italije in Madžarske, Alexandrom Van der Bellnom, Sergiom Mattarello in Janosom Aderjem. Udeležba na forumu bo tudi priložnost za dvostranska srečanja z drugimi voditelji.
Taborišče Auschwitz-Birkenau so 27. januarja pred 75 leti osvobodili vojaki rdeče armade tedanje Sovjetske zveze. V taborišču so nacisti pobili več kot milijon ljudi. Iz Slovenije je bilo v taborišče, ki še danes velja za največje pokopališče v zgodovini človeštva, deportiranih več kot 2300 ljudi.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.