"Danes z dejanji dokazujemo, kako se svet lahko in mora spopasti s to krizo," je dejala Harrisova, ki se vrha v Dubaju udeležuje namesto ameriškega predsednika Joeja Bidna.
Nova sredstva, ki jih mora odobriti ameriški kongres, bodo namenili Zelenemu podnebnemu skladu (GCF).
GCF je največji podnebni sklad na svetu, ustanovili pa so ga leta 2010. Sklad nepovratna sredstva in posojila dodeljuje za projekte prilagajanja in blaženja posledic podnebnih sprememb v državah v razvoju, na primer za sončne celice v Pakistanu ali obvladovanje poplav na Haitiju.
ZDA so v sklad za države v razvoju nazadnje prispevale leta 2014 v času predsedovanja Baracka Obame, ko so mu namenile tri milijarde dolarjev. Pred napovedjo ZDA je bilo za GCF obljubljenih 13,5 milijarde dolarjev.
Države v razvoju, ki so najmanj odgovorne za podnebne spremembe, želijo od bogatejših držav dobiti podporo za prilagoditev na vse hujše in dražje posledice ekstremnih vremenskih razmer ter za svoj prehod na čistejše vire energije.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.