V švicarskem smučarskem središču Davosu se je danes začel 50. Svetovni gospodarski forum (WEF), ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Marjan Šarec. Na eni najvplivnejših konferenc na svetu so se zbrali številni svetovni gospodarski in politični voditelji, letos pa bo ena osrednjih tem podnebne spremembe.
Forum, ki poteka pod naslovom Deležniki za celosten in trajnosten svet, se je uradno začel ob 11.30 z govorom ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Svoj govor je začel, pričakovano, s hvalospevu ameriškemu gospodarstvu. Naša država uspeva, cveti kot še nikoli doslej, nadaljujemo s trgovinskimi sporazumi, smo vzor vsem v 21. stoletju, se je pohvalil Trump.
Poudaril je tudi, da je po prevzemu oblasti ustvaril 7 milijonov novih delovnih mest in močno zmanjšal brezposelnost v državi. Trump je pohvalil tudi britanskega premierja Borisa Johnsona in ga označil za "čudovitega novega predsednika vlade, ki so želi sklepati posle z ZDA".
Trump se je nato dotaknil teme, ki letos v ospredju - podnebne spremembe. Zavrnil je opozorila o apokalisi in dejal, da bodo ZDA branile svoje gospodarstvo. Pri tem ni omenil švedske okoljske aktivistke Grete Thunberg, ki je bila med občinstvom.
"To ni čas za pesimizem. Čas je za optimizem," je dejal Trump. "Ti aktivisti vedno zahtevajo isto stvar - absolutno moč nad vsakim aspektom naših življenj," je povedal ameriški predsednik, ob tem pa zatrdil, da mu ni vseeno za okolje. Pohvalil se je, da so ZDA podpisale pobudo, da bodo v naslednjih letih posadile bilijon dreves po vsem svetu.
Thunbergova: Naša hiša gori
Naslednja je na oder stopila 17-letna Greta Thunberg in opozorila, da v boju proti podnebnim spremembam ni bilo storjenega ničesar.
"Pred letom dni sem prišla v Davos in vam povedala, da naša hiša gori. Želela sem, da vas zagrabi panika. Povedali so mi, da je ustvarjati paniko glede klimatskih sprememb zelo nevarna zadeva," je dejala.
Sicer so mladi v Davosu na razpravi o podnebju zahtevali še večjo vključenost svoje generacije v boju proti podnebnim spremembam. Thunbergova je občinstvu predstavila tri zahteve, med drugim, da podjetja, banke in vlade zaustavijo vse naložbe v pridobivanje fosilnih goriv.
Ukrepov ne želimo leta 2050, 2030 ali 2021, ampak zdaj, je bila odločna mlada Švedinja. Morda mislite, da smo naivni, toda če tega ne boste storili, morate otrokom razložiti, zakaj ste obupali nad cilji Pariškega sporazuma in zavestno ustvarili podnebno krizo, je še dodala.
Kitajska podpora globalizaciji
Enega od pomembnejših današnjih govorov je imel tudi podpredsednik Kitajske Han Zheng. Slednji je eden od namestnikov predsednika Ši Džinpinga in eden pomembnejših kitajskih politikov. Zheng je v svojem govoru branil proces globalizacije. Ta se po njegovim besedah sooča z vse večjimi napadi, širi se protekcionizem, povečujejo pa se tveganja in negotovosti v svetovnem gospodarstvu.
Namesto da bi globalizacijo krivili za gospodarske težave, moramo skupaj razviti "vključujoče in odprto svetovno gospodarstvo," je dejal. Zheng je dodal, da je Kitajska že napredovala pri pogozdovanju in je "pripravljena deliti svoje izkušnje z drugimi državami".
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.