Nedavno smo poročali o Senadu iz okolice Zagreba, ki se je v želji po dodatnem zaslužku odločil, da iz svoje garaže umakne avtomobil, prostor pa preuredi v enosobno stanovanje. Vanj bo naselil najemnike, ki bodo morali za bivanje v preurejeni garaži plačati 500 evrov na mesec. Ocenil je, da je, glede na zaostrene razmere na hrvaškem nepremičninskem trgu, cena ugodna.
Podobno idejo je, kot kaže, dobil tudi najemodajalec iz Slovenije. Na spletnem portalu z malimi oglasi Bolha se je pojavil oglas za oddajo garsonjere na Dolgem mostu, s fotografij pa bi morda lahko sklepali, da je lastnik nekdanji garažni prostor preuredil v stanovanje, veliko 25 kvadratnih metrov. Kuhinja je v souporabi. Od bodočih najemnikov pričakuje 420 evrov na mesec.
Na območju ljubljanskega Viča se je oddajala tudi 33 kvadratnih metrov velika garsonjera. Lastnik je v oglasu zapisal, da gre za majhno "hiško", primerno za dve osebi. Na podlagi objavljenih fotografij hiška deluje kot pomožni objekt ob večji stanovanjski hiši. Lastnik je najemnino določil pri 500 evrih. Oglas ni več aktiven.
V ljubljanskih Mostah je na voljo za oddajo tudi 22 kvadratnih metrov veliko stanovanje. "Prijetno manjše opremljeno stanovanje z ločenim vhodom za dobo 10 mesecev z možnostjo podaljšanja," je v oglasu zapisal lastnik. Mesečna najemnina znaša 550 evrov z vključenimi stroški, ob tem pa mora bodoči najemnik plačati še 1000 evrov varščine.
Garsonjera za 400.000 evrov
Ob Poljanski cesti v Ljubljani, nasproti Srednje zdravstvene šole, se medtem prodaja garsonjera, velika 26 kvadratnih metrov. Cena za opremljeno stanovanje z atrijem, shrambo in parkirnim mestom v garaži znaša neverjetnih 400.000 evrov. To pomeni, da bi morali za kvadratni meter tega rabljenega stanovanja odšteti več kot 15.000 evrov (15.384 evrov).
O pretiranih najemninah in nevzdržnih razmerah na slovenskem nepremičninskem trgu smo poročali že lani v rubriki Dejstva. Takrat so na ministrstvu za solidarno prihodnost napovedali, da bodo pripravili ukrepe, ki bodo pripomogli k ureditvi najemnega trga. Do danes spremembe še niso sprejete, zato smo ministrstvo povprašali, kdaj jih lahko pričakujemo.
Spremembe stanovanjskega zakona
Pojasnili so, da so trenutno v vmesni fazi priprave sprememb stanovanjskega zakona. Radi bi naslovili težave na najemnem trgu in okrepili delovanje sistema neprofitnih najemnih stanovanj. Na področju najema predvidevajo okrepitev preglednosti trga z registrom najemnih pogodb, prav tako želijo okrepiti varnost najemnih razmerij s podaljševanjem njihove dolžine in spodbuditi možnost hitrejšega reševanja sporov.
Na področju neprofitnih stanovanj predvidevajo krepitev sektorja prek ukrepov na področju vzdržnosti poslovanja ponudnikov neprofitnih stanovanj, ki bodo hkrati ohranjala njihovo dostopnost, tehnične spremembe na področju subvencioniranja in pa razširitev dostopnosti. "Z vsemi temi ukrepi bi razbremenili sektor, mu omogočali razvoj ter spodbujali širšo dostopnost do neprofitnih najemnih stanovanj, ki je tudi pogoj za raznolikost prebivalstva v njih," pravijo.
Na vprašanje, ali po vzoru Španije razmišljajo o uvedbi kapice na višine najemnin, odgovarjajo, da ne pripravljajo nobenih zakonskih predlogov za omejitev cen na stanovanjskem trgu. So pa sodelovali pri Zakonu o gostinstvu, ki ga pripravlja ministrstvo za gospodarstvo. Zakon bo urejal kratkoročno oddajanje stanovanj prek platform, kot sta Booking in Airbnb, ki predvsem v prestolnici in turističnih središčih povzroča neravnovesja in domačinom otežuje najem ali nakup stanovanja. "Zakon kratkoročnega oddajanja ne bo prepovedal, ampak ga bo uredil v skladu z načeli stanovanjske politike, katere osnovni namen je zagotavljanje trajnega in kvalitetnega bivanja lastnikov ali najemnikov," pojasnjujejo.
Si lahko obetamo nepremičninski davek?
Na ministrstvu pravijo, da v osnovi podpirajo uvedbo nepremičninskega davka, kar je koalicija tudi obljubila v koalicijski pogodbi. Ob tem dodajajo, da je za davčno politiko odgovorno ministrstvo za finance. Davka sicer ne podpirajo zaradi povečanega priliva v državno blagajno, ampak ker ga razumejo kot enega od ključnih instrumentov, ki lahko v v kratkem ali srednjem časovnem obdobju pomembno pripomore k izboljšanju stanja na stanovanjskem trgu.
Kolegom na finančnem ministrstvu bodo poslali svoje predloge za spremembe obdavčitve nepremičnin. "Ocenjujemo namreč, da bi pravičen nepremičninski davek pomembno vplival na špekulativno rabo stanovanj ter s tem spodbudil dolgoročno oddajo nepremičnin, povečal število stanovanj na trgu (tako za najem kot nakup) in prispeval k racionalni rabi prostora."
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.