Javnih praznovanj letos večinoma ni, ponekod pa vseeno pripravljajo tradicionalne ognjemete, ki razsvetlijo nebo v prvih minutah novega leta.
Eden najveličastnejših je bil v Sydneyju, vendar je zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa potekal brez množice gledalcev, ki se običajno zberejo v tamkajšnjem pristanišču. Oblasti so ljudi pozvale, naj si dogajanje ogledajo preko prenosa v živo, zbiranje ob pristanišču je bilo namreč dovoljeno. Tamkajšnje oblasti so na silvestrovo dovolile druženja do največ pet oseb.
Na Tajvanu so tudi letos organizirali znameniti ognjemet z nebotičnika Taipei 101. Petminutno predstavo ob 509 metrov visoki stolpnici je po besedah organizatorjev popestrilo okoli 16.000 raket.
Na Kitajskem tradicionalnega ognjemeta v Pekingu letos ni bilo, praznovanja po celotni državi pa so omejena. Še pred vstopom v novo leto pa so ognjemet lahko ogledali v Šanghaju, in sicer v zabaviščnem parku Disneyland.
Na Japonskem so letos odpovedali tradicionalno praznovanje novega leta. V Indiji so v več mestih, med drugim tudi v Delhiju, uvedli policijsko uro, da bi preprečili večja združevanja na najdaljšo noč v letu.
Ognjemetu se niso odpovedali niti v Združenih arabskih emiratih. V Dubaju je bilo na sporedu 23 ognjemetov, osvetlila pa se je tudi največja zgradba na svetu Burj Khalifa. Postregli so z veličastnim ognjemetom in svetlobnim šovom.
Izmed evropskih držav so v novo leto prvi vstopili v Rusiji, kjer so priredili ognjemet brez občinstva, ob 23. uri po srednjeevropskem času pa tudi v Grčiji, na Finskem, v baltskih državah in v Romuniji, večji del Evrope pa ob polnoči po srednjeevropskem času. V Franciji je od 20. ure veljala policijska ura, nič praznično pa ni bilo niti v Veliki Britaniji, kjer zaradi novega seva koronavirusa veljajo strogi ukrepi.
Tudi v Nemčiji je letos silvestrovanje potekalo drugače. Nebo nad Berlinom tokrat ne bo zasijalo v tisočih barvah. Poleg prepovedi prodaje pirotehnike namreč ne bilo niti ognjemeta nad znamenitimi Brandenburškimi vrati.
Na vzhodno obali ZDA, vključno z New Yorkom se bo novo leto začelo v petek ob 6. uri po srednjeevropskem času, sedem ur pozneje pa bosta kot zadnja vanj vstopila sicer nenaseljena tihomorska Bakerjev otok in Howlandov otok.
V brazilskem Riu de Janeiru letos prav tako ne bo množičnega silvestrovanja. Oblasti so se namreč odločile, da odpovejo ognjemet, mestne plaže pa bodo zaprte za obiskovalce. Prepoved zbiranja velja tudi za znamenito plažo Copacabana, na kateri novo leto običajno pričaka več milijonov ljudi.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.