Številni predsedniki držav in vlad so obsodili politično nasilje in izrazili podporo prizadetim med strelskim napadom na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji, v katerem je ena oseba umrla, še dve pa sta bili ranjeni.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je napad, ki ga je ostro obsodil, označil za "dejanje političnega nasilja". "Politično nasilje nima prostora v naših demokracijah," pa je poudaril generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg.
Da je napad tragedija za naše demokracije, je prepričan tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. Podobno je ocenil nemški kancler Olaf Scholz, ki je sporočil, da tovrstna dejanja nasilja ogrožajo demokracijo.
"Znova smo priča nesprejemljivemu nasilju nad političnimi predstavniki," je opozoril visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Josep Borell. Napad je šokiral tudi predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Trumpu je zaželela hitro okrevanje, družini žrtve pa izrekla sožalje.
Madžarski predsednik Viktor Orban, ki je velik zaveznik Trumpa, je dejal, da v "tem temnem času" misli na Trumpa in moli zanj. Italijanska premierka Giorgia Meloni upa, da bosta v prihodnjih mesecih volilne kampanje dialog in odgovornost prevladala nad sovraštvom in nasiljem.
Novi britanski premier Keir Starmer je dejal, da je ob šokantnih prizorih zaprepaden, in sporočil, da politično nasilje nima prostora v naših družbah v nobeni obliki, kanadski premier Justin Trudeau pa je zaradi dogodka povsem zgrožen.
Argentinski predsednik Javier Milei je za atentat obtožil mednarodno levico. "V paniki zaradi porazov na volitvah se zatekajo k terorizmu, da vsilijo svojo nazadnjaško in avtoritarno agendo," je dejal.
Tudi indijski premier Narendra Modi je globoko zaskrbljenost zaradi napada na njegovega prijatelja Trumpa.
Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je dejal, da morajo strelski napad ostro obsoditi vsi branilci demokracije in političnega dialoga.
Avstralski premier Anthony Albanese je olajšan, da je Trump na varnem, dejal je, da v demokratičnem procesu ni prostora za nasilje. Japonski premier Fumio Kišida je dejal, da se moramo odločno zoperstaviti vsakršni obliki nasilja, ki ogroža demokracijo.
Napad obsodili tako v Kijevu kot Moskvi, kjer pa so svetovali dodatno financiranje policije
Oglasil se je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "Za tako nasilje ni opravičila, zanj ne bi smelo biti prostora nikjer na svetu. Nasilje nikoli ne bi smelo prevladati," je zapisal Zelenski, olajšan, da je Trump dobro. Želi si, da bi bile ZDA po tem dogodku še močnejše.
V Moskvi pa so poskus atentata na Trumpa izkoristili za obsodbo podpore Ukrajini in pozvala ZDA, naj proučijo svojo politiko spodbujanja sovraštva. V Rusiji so dodali, da bi ZDA sredstva, ki jih dajejo Ukrajini, morda morale nameniti financiranju policije. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova se je danes posredno odzvala napad na Trumpa. Bila je namreč kritična do tistih v ZDA, ki glasujejo za dobavo orožja Kijevu, in dodala, da bi bilo morda bolje, če bi se ta sredstva namenilo financiranju policije in drugih organov, ki skrbijo za red v ZDA.
Zaharova je dodala, da "ko so izčrpani drugi načini, kako se znebiti težavnega predsednika, pride na vrsto stari dobri Lee Harvey Oswald", pri čemer je imela v mislih atentat na predsednika Johna F. Kennedyja leta 1963. Kennedyjev umor je bil vir številnih teorij zarote, med drugim tudi teze, da je bila njegova smrt naročena iz državnega aparata ZDA. Preiskava je sicer sklenila, da je Lee Harvey Oswald, nekdanji marinec, ki je živel v Sovjetski zvezi, deloval sam.
Tiskovni predstavnik Kremlja pa je vseeno prepričan, da poskusa atentata ni organizirala trenutna ameriška vlada. Kremelj sicer močno obsoja kakršnokoli obliko nasilja v kontekstu političnega tekmovanja, je danes sporočil Dmitrij Peskov. Je pa ocenil, da je bil napad predvidljiv. "Po številnih poskusih, da bi kandidata Trumpa odstranili s političnega prizorišča z uporabo vseh pravnih orodij - sodišč, tožilcev, poskusov politične diskreditacije - je bilo vsem zunanjim opazovalcem jasno, da je njegovo življenje v nevarnosti," je dejal Peskov.
Iz Pekinga so medtem sporočili, da je kitajski predsednik Ši Džinping izrazil sočutje Trumpu.
Napad je obsodil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je šokiran zaradi očitnega napada, pravi, da moli za Trumpovo varnost in hitro okrevanje.
Poskus atentata na Trumpa se je zgodil med njegovim predvolilnim zborovanjem na podeželju ameriške zvezne države Pensilvanije. Med streljanjem je bila ubita ena oseba, ki se je udeležila zborovanja, še dva človeka pa sta bila ranjena. Trumpa je krogla oplazila po desnem ušesu.
Ameriške televizije poročajo, da je atentator streljal s strehe poslopja, ki je bilo izven zavarovanega območja Trumpovega zborovanja na prostem. Tajna služba je sporočila, da je atentatorja ubila.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.