V slovenskem prostoru so se na smrt prvi odzvali pri Slovenski škofovski konferenci. "Ob koncu življenja zaslužnega papeža Benedikta XVI. smo hvaležni za njegov zgled vere in predanosti pri opravljanju papeške službe ter njegovo delo," je zapisal predsednik konference Andrej Saje.
Kot je dodal, so škofje posebej hvaležni, ker je pokojni papež Benedikt XVI. leta 2006 v Sloveniji ustanovil tri nove škofije, in sicer celjsko, novomeško in murskosoboško. "Prav tako je mariborsko škofijo povzdignil v nadškofijo in metropolijo ter s tem v Sloveniji ustanovil dve cerkveni pokrajini," so pripisali. Slovenske katoličane so pozvali k molitvi zanj.
Oglasili so se tudi slovenski politiki: 'Naj počiva v miru'
Nekdanjemu papežu se je poklonila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v angleščini tvitnila, da je užaloščena ob novici o smrti zaslužnega papeža. "Naj počiva v miru," je še dodala.
Tudi predsednik vlade Robert Golob je na spletu izrazil sožalje papežu Frančišku in zapisal, da so ob smrti zaslužnega papeža njegove misli s katoliško skupnostjo v Sloveniji in po svetu. "Bil je prijatelj Slovenije, ki se ga bomo spominjali kot zagovornika dialoga in po modrosti njegovih misli," je izpostavil.
Vodja slovenske diplomacije Tanja Fajon je ob smrti zaslužnega papeža izrazila sožalje vsem cerkvenim dostojanstvenikom in vernikom v Sloveniji. "Benedikt XVI. je veljal za vrhunskega intelektualca," je zapisala na družbenem omrežju. Dodala je, da se ga bomo spomnili po njegovem prispevku h graditvi dobrih odnosov med Svetim sedežem in Slovenijo. "Dolžnosti je svojemu nasledniku predal za časa svojega življenja, kar odseva skromnost njegovega karakterja. S to gesto je že za časa svojega življenja napisal zgodovino," je še dodala Fajonova.
Sožalje sedanjemu papežu pa je izrazil tudi vodja opozicijske SDS Janez Janša. "Danes se spominjamo soli zemlje ... Vsak od nas je rezultat Božje misli. Vsak od nas je bil ustvarjen po njegovi volji, vsak od nas je ljubljen, vsak od nas je potreben," je zapisal. "Naj njegova duša počiva v miru," je dodal.
Papež Frančišek svojega predhodnika označil za plemenito in nežno osebo
Papež Frančišek je v homiliji pri večernicah na silvestrovo dejal, da ga je misel na "tako plemenito, tako nežno osebo" ganila. Dodal je, da v srcu čuti hvaležnost Bogu, da ga je njegov predhodnik dal Cerkvi in svetu, hvaležnost za vse dobro, kar je storil, predvsem pa za njegovo pričevanje vere in molitve, še posebej v teh zadnjih letih, ko je živel v samoti. "Samo Bog pozna vrednost in moč njegove priprošnje, žrtev, ki jih je opravil za dobro Cerkve," je še poudaril Frančišek.
Po besedah nemškega kanclerja Olafa Scholza je svet s smrtjo zaslužnega papeža izgubil prodorno osebnost in spretnega teologa. "Kot nemški papež je bil Benedikt XVI. poseben cerkveni voditelj za mnoge po svetu in ne le v naši državi," je zapisal na Twitterju.
Benediktu se je poklonil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je na Twitterju zapisal, da je z mislimi z verniki v Franciji in po svetu, ki žalujejo zaradi odhoda Benedikta XVI. Pohvalil pa je njegova prizadevanja za bolj bratski svet.
Tudi predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen je svoje sožalje izrazila na Twitterju. "S svojim odstopom je dal močno sporočilo. V prvi vrsti je sebe videl kot služabnika Boga in Cerkve," je zapisala. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je medtem pohvalil zavezanost Benedikta nenasilju in miru.
Britanski premier Rishi Sunak je sporočil, da je novico o smrti zaslužnega papeža sprejel z žalostjo. "Bil je velik teolog, čigar obisk v Veliki Britaniji leta 2010 je bil zgodovinski trenutek tako za katoličane kot nekatoličane po vsej naši državi," je zapisal na Twitterju.
Italijanska premierka Giorgia Meloni je medtem Benedikta označila za velikana vere in razuma ter za moža ljubezni do Boga, ki je svoje življenje posvetil Cerkvi. "Bil je velik človek, ki ga zgodovina ne bo pozabila," je zapisala v sporočilu za javnost in dodala, da je papežu Frančišku že dejala, da vlada deli njegovo žalost in žalost celotne cerkvene skupnosti.
Ruski predsednik Vladimir Putin je Benedikta označil za ugledno versko in državno osebnost ter pomembnega zagovornika tradicionalnih krščanskih vrednot, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tudi patriarh ruske pravoslavne cerkve Kiril je nekdanjega papeža opisal kot zagovornika tradicionalnih vrednot. "Nesporna avtoriteta Benedikta kot vodilnega teologa mu je omogočila tudi, da je pomembno prispeval k razvoju medkrščanskega sodelovanja," je še dodal.
Benediktu se je poklonil tudi poljski politični vrh s predsednikom Andrzejem Dudo in premierjem Mateuszem Morawieckijem na čelu. Označila sta ga za enega najpomembnejših teologov 20. in 21. stoletja in poudarila, da je Cerkev z njegovo smrtjo utrpela veliko izgubo, a bo intelektualna zapuščina Benedikta v njej živela za vedno, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.