Obrambni sporazum med Švedsko in ZDA ameriškim silam omogoča dostop do švedskih oporišč in možnosti njihove uporabe za hrambo orožja in druge vojaške opreme. Del civilne družbe se je na napoved sporazuma odzval kritično, od vlade pa zahteval, da se zaveže k temu, da Švedska ne bo gostila jedrskega orožja.
Iz vlade so te pozive zavračali, češ da v družbi obstaja širok konsenz glede tega vprašanja, prav tako pa je parlament v preteklosti prepovedal namestitev jedrskega orožja na ozemlju Švedske v mirnodobnem času.
Kot pa je v današnjem pogovoru za javni švedski radio poudaril Ulf Kristersson, sam ne izključuje možnosti, da bi na Švedskem v primeru vojne gostili tuje jedrske konice. "V absolutno najslabšem primeru se morajo biti demokratične države v našem delu sveta sposobne braniti pred državami, ki bi nas lahko ogrozile z jedrskim orožjem," je povedal premier, pri tem pa poudaril, da bi odločitev o tem moral sprejeti Stockholm, ne pa Washington, še navaja AFP.

Kristersson je sicer kot novinec na čelu vlade že konec leta 2022, ko si je njegova država še prizadevala za članstvo v Natu, nakazal, da ne zavrača ideje namestitve jedrskega orožja. Švedska se je severnoatlantski vojaški zvezi formalno priključila marca letos.
Švedska socialdemokratska stranka, ki je bila na oblasti, ko je država zaradi ruske invazije v Ukrajini vložila prošnjo za članstvo v Natu, je takrat zatrjevala, da si bo prizadevala izraziti "enostranske pridržke proti namestitvi jedrskega orožja in stalnih oporišč na švedskem ozemlju". Na Finskem, ki je istočasno izrazila željo za članstvo, so uvoz, proizvodnja, posedovanje in detonacija jedrskega eksploziva sploh zakonsko prepovedani.
Ameriško jedrsko orožje je v okviru Nata trenutno nameščeno v Belgiji, Nemčiji, Turčiji, Italiji in na Nizozemskem.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.