"Ne pošiljamo denarja terorističnim organizacijam in, seveda, niti orožja," je bila jasna Anderssonova na novinarski konferenci v Stockholmu.
Delegaciji Finske in Švedske sta danes pričeli pogovore s turško stranjo v Ankari. Po navedbah turškega zunanjega ministrstva se bosta delegaciji srečali z Erdoganovim predstavnikom za odnose z javnostmi Ibrahimom Kalinom in namestnikom zunanjega ministra Sedatom Onalom.
Turčija skuša izkoristiti svojo pogajalsko pozicijo, da bi Finsko in Švedsko prisilila, da se javno odrečeta podpori Kurdski delavski stranki (PKK) in okrepita represijo nad podporniki PKK znotraj njunih meja.
Četudi Evropska unija, Velika Britanija in ZDA tako kot Turčija označujejo PKK za teroristično skupino, pa več držav članic Nata podpira sirsko kurdsko oboroženo skupino YPG in njen boj proti Islamski državi.

Kot navaja BBC, želi Turčija doseči konec embarga na prodajo orožja, ki sta ga Finska in Švedska sprejeli po turškem napadu na kurdska območja na severu Sirije leta 2019. Nenazadnje ima Turčija tudi interes pri nakupih ameriškega orožja. V teku so namreč pogovori z ZDA o nakupu bojnih lovcev F-16.
Erdogan bi lahko obstoječo situacijo izkoristil kot zgodnjo kampanjo pred predsedniškimi volitvami, ki ga čakajo junija naslednje leto. Finska in Švedska se bosta lahko pridružili Natu le, če ju pri tem podprejo vse države članice, vključno s Turčijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.