Azerbajdžanske sile so le pet kilometrov od mesta Šuša – kulturnega centra v samem središču Gorskega Karabaha, je dejal vodja armenskih separatistov Gorskega Karabaha Araik Harutjunjan. V nagovoru, ki ga je objavil na spletu, je pozval vse Armence v tej regiji ter armenske oblasti k obrambi Šuše.
Spopadi v Gorskem Karabahu se nadaljujejo že 33. dan zapored. "Cilj sovražnika je zavzetje Šuše ... Kdor nadzoruje Šušo, nadzoruje Artsakh," je dejal in pri tem uporabil armensko poimenovanje za Gorski Karabah. Mesto Šuša je opisal kot "armensko trdnjavo, simbol odločnosti Armencev, da živijo v svoji domovini".
Spopadi med armenskimi in azerbajdžanskimi silami so pred dobrim mesecem dni znova izbruhnili na območju Gorskega Karabaha. Azerbajdžan ima v spopadih podporo Turčije, sicer tradicionalne nasprotnice Armenije, s katero si deli (sicer zaprto) mejo. V spopadih pa naj bi se borili tudi sirski plačanci, uporniki, ki naj bi jih sem napotila prav uradna Ankara. To so potrdile tudi francoske obveščevalne službe.
Obe strani sta v zadnjem mesecu poskusili z več začasnimi premirji, a neuspešno. Zgolj včeraj naj bi bilo v armenskem raketnem napadu v bližini mesta Barda ubitih 21 civilistov, 60 pa ranjenih.
Spor glede tega območja, ki si ga lastita tako Armenija kot Azerbajdžan, sega v 90. leta prejšnjega stoletja, v čas razpada Sovjetske zveze.
Gre za območje, ki je uradno del Azerbajdžana, a večinsko prebivalstvo so krščanski Armenci. Ta nekdanja sovjetska avtonomna pokrajina je po razpadu Sovjetske zveze razglasila neodvisnost, sledili so krvavi boji med Azerbajdžanom in Armenijo, ki je imela podporo Rusije. Uradno so se končali leta 1994 s podpisom premirja, ki je vodenje območja prepustil etničnim Armencem, ki naseljujejo to območje. Gre za de facto neodvisno regijo, ki je ne priznava nobena članica Združenih narodov.
Dolgo in krvavo zgodovino ima tudi mesto Šuša. Skozi zgodovino je v mestu prebivalo mešano armensko-azerbajdžansko prebivalstvo. Po pokolu leta 1920, ki so ga izvedle azerbajdžanske sile s turško podporo, je bilo armensko prebivalstvo ubito ali izgnano. Ko je leta 1992 mesto zavzela Armenija, pa se je drastično zmanjšalo pred tem večinsko azerbajdžansko prebivalstvo. Danes tu živijo pretežno Armenci.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.