Podmorska komunikacijska kabla, eden povezuje Švedsko in Litvo, drugi Finsko in Nemčijo, sta bila poškodovana 17. in 18. novembra. Že kmalu po incidentu so na sled stopili kitajski tovorni ladji, ki je nad kabli plula le nekaj minut pred tem, ko so operaterji zaznali okvaro.
Ladja Yi Peng 3 je sicer 15. novembra izplula iz ruskega pristanišča Ust-Luga, zahodno od Sankt Peterburga, po incidentu pa se je po pozivu zasidrala v ožini Kattegat v morju med Dansko in Švedsko. Tam miruje že več kot deset dni, nadzoruje jo danska vojska.
Namigovanja, da je dogodek posledica kitajske sabotaže, so v Pekingu zanikali, po poročanju Wall Street Journala pa naj bi preiskovalci sumili, da je ladja namerno poškodovala kable, ko je spustila in več kot 160 kilometrov po morskem dnu vlekla svoje sidro.
Švedi so v okviru intenzivne preiskave Kitajski poslali tudi uradno prošnjo za sodelovanje s švedskimi preiskovalnimi organi, da jim pojasnijo, kaj točno se je zgodilo, je po poročanju BBC v četrtek naznanil švedski premier Ulf Kristersson. Prav tako je ponovil zahtevo, da se ladja vrne v švedske vode.
Medtem ko so Švedi z namigovanji o odgovornosti za incident še bolj previdni, je nemški obrambni minister Boris Pistorius že prejšnji teden dejal, da "nihče ne verjame, da so bili kabli prerezani po naključju". Kdo po njegovem mnenju stoji za incidentom, sicer ni povedal.
Rusija je namigovanja o vpletenosti v dogodek označila kot "absurdna in smešna", še poroča BBC.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.