Študenta, 27-letnega Kristofferja Rytteragerja, je še posebej zmotilo, da je bila ministrica Sandra Borch pri kaznovanju akademskih kršitev neizprosna, in kot se je zdaj izkazalo, tudi krivična, poroča Associated Press (AP).
Več študentov se je namreč borilo s primeri "samoplagiatorstva", ker so v svojih nalogah uporabili dele iz svojih prejšnjih del. Nižja sodišča so jih oprostila, ministrica pa jih je spravila na vrhovno sodišče. "Študente so zaradi samoplagiatorstva izključevali. Bil sem jezen in pomislil sem, da bi bilo morda dobro preveriti ministričino delo," je Rytterager povedal AP.
Odstopila je še isti dan
Rytterager, ki študira na poslovni šoli BI v Oslu, pravi, da je v njeni magistrski nalogi našel več delov, ki so se mu zdeli sumljivi, nato pa je ugotovil, da pravzaprav ne gre za njene besede. Vse skupaj je objavil na omrežje X, o razkritjih pa so v petek nato poročali mediji.
Borchova je odstopila še isti dan. "Ko sem pred približno 10 leti pisala magistrsko nalogo, sem naredila veliko napako. Povzela sem besedilo nekoga drugega in pri tem nisem navedla vira," je priznala v pogovoru za norveško tiskovno agencijo NTB.
Po odkritju so začeli preverjati tudi akademsko zgodovino drugih politikov. Kmalu je več časopisov ugotovilo nedoslednosti pri delu ministrice za zdravje Ingvilde Kjerkol. Za podobnosti med njenim akademskim delom in delom drugih avtorjev je krivila "napake pri urejanju".
Premier Jonas Gahr Støre je odstop ministrice Borchove sprejel in dejal, da njena dejanja "niso združljiva z zaupanjem, ki se ga pričakuje od ministrice za raziskave in visoko šolstvo". Je pa podprl Kjerkolovo in izpostavil, da morajo akademske kršitve presojati univerze, ne politiki.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.