Nikolas Cruz je februarja 2018 na srednji šoli v Parklandu na Floridi ubil 14 dijakov in tri odrasle. Tožilstvo je zanj zahtevalo smrtno kazen, čeprav je zločine priznal. Za smrtno kazen bi moralo biti vseh 12 porotnikov, le en glas proti pa pomeni, da se kazen spremeni v dosmrtni zapor.
Glavni tožilec Michael Satz je dejal, da je Cruz načrtoval in izvedel sistematičen pokol, zato je primerna smrtna kazen. 80-letni Satz je nagovor poroti sklenil z branjem imen 17 umrlih ljudi.
Cruzova odvetnica Melisa McNeill je porotnike pozvala, naj pokažejo sočutje. Povedala je, da je bil Cruz problematičen mladenič, ki se je rodil z motnjo, saj je njegova mati zlorabljala alkohol. Odraščal je v brezdomstvu, ob alkoholizmu, mamilih, mati pa ga je potem predala v posvojitev. "Bil je obsojen že v maternici. Ali v civilizirani, humani družbi ubijamo možgansko poškodovane, duševno bolne, zlomljene ljudi?" je porotnike vprašala odvetnica.
Starši 14-letne žrtve zgroženi nad odločitvijo porote: Sistem nas kar naprej pušča na cedilu
Starši 14-letne Alysse Alhadeff, ki je bila med 17 žrtvami, so zgroženi nad odločitvijo porote, da predlaga dosmrtno ječo namesto smrtne kazni za strelca. Lori in Ilan Alhadeff sta z novinarji govorila kmalu po branju odločitve. Ilan je dejal, da je njegova družina "razočarana nad izidom", in dodal, da "bi morala biti kazen smrtna." "Naš pravni sistem se mi gnusi," je pred sodiščem dejal vidno jezen oče. "Gnusijo se mi ti porotniki."
Lori je medtem po poročanju CNN organe pregona pozvala, naj storijo več za preprečevanje streljanja v šolah in naj ukrepajo bolj agresivno. "Organi pregona morajo opraviti svoje delo," je dejala. "Vaša naloga kot policist je, da vstopite, sodelujete in odpravite grožnjo. In če tega ne zmorete, ne opravljajte tega dela."
Fred Guttenberg, oče 14-letnega Jaimeja Guttenberga, je dejal, da so bile družine žrtev pokola v Parklandu zaradi odločitve porote oropane pravice. "17 žrtev danes ni dobilo pravice," je dejal Guttenberg, ko je nagovoril novinarje pred sodiščem. Dodal je, da je porota razočarala družine umrlih.
Poudaril je, da bodo dali vse od sebe, da se kaj takšnega ne bi zgodilo še kakšni družini. "Ta današnja odločitev samo povečuje verjetnost, da bo v prihodnosti še prišlo do poskusov množičnega streljanja," je še povedal.
S polavtomatsko puško v devetih minutah ubil 17 ljudi
Cruz je bil leta 2017 izključen iz srednje šole, 14. februarja 2018 pa je vstopil v poslopje s polavtomatsko puško in v devetih minutah pobil 17 ljudi, več kot deset pa ranil. S prizorišča zločina je pobegnil, vendar so ga kasneje ujeli.
Šolski pokol je na Floridi privedel do manjše zaostritve orožarske zakonodaje, potem ko je vzniknilo veliko protestno gibanje proti orožju, ki je zajelo celotne ZDA. Na zvezni ravni se ob močnem orožarskem lobiju ni zgodilo nič.
Sorodniki pobitih v Parklandu so od zvezne vlade v Washingtonu iztožili 127,5 milijona dolarjev odškodnine, ker naj FBI ne bi ustrezno ukrepal pred napadom, saj je imel informacije, da Cruz nekaj pripravlja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.