Največji protest je potekal v Madridu, kjer so protestniki nosili transparente z napisi "Ne amnestiji, da ustavi" in "Sanchez izdajalec". Organizatorji so ocenili, da se je protesta v španski prestolnici udeležilo približno pol milijona ljudi, po vladnih podatkih pa jih je bilo 80.000.
Predstavniki opozicijske konservativne Ljudske stranke (PP), ki je pozivala k protestom, so opozorili, da je demokracija v Španiji ogrožena. Predsednik PP Alberto Nunez Feijoo je dejal, da pričakuje, da se bodo protesti nadaljevali do razpisa novih predčasnih volitev.
Zadnje parlamentarne volitve v Španiji so potekale julija, a niso dale jasnega zmagovalca. Največ glasov je sicer prejela PP, a ne dovolj za oblikovanje vlade.
Sanchez, ki je prejel mandat za sestavo vlade v začetku oktobra, ima tako čas do 27. novembra, da zbere potrebno večino v parlamentu, sicer bodo za januar sklicane nove volitve.
Sanchezovi socialisti (PSOE) so na julijskih parlamentarnih volitvah dosegli drugi najboljši izid in za oblikovanje vladne koalicije potrebujejo parlamentarno podporo katalonskih separatističnih strank.
Stranka Junts katalonskega separatističnega politika Carlesa Puigdemonta bo v zameno za podporo dobila zavezo, da bo parlament sprejel zakon o amnestiji za katalonske voditelje in aktiviste, ki jih preganjajo sodišča, zlasti zaradi vpletenosti v neuspeli poskus odcepitve Katalonije leta 2017, je ob sklicevanju na vir blizu pogajanj v četrtek poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Dogovor o amnestiji je razburil tudi dobršen del Sanchezovih volivcev, saj je premier pred volitvami zanikal možnost amnestije.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.