Skoraj teden dni po tem, ko je Priština uvedla nova pravila glede uporabe registrskih oznak za vozila, ki vstopajo na Kosovo s srbskimi registrskimi oznakami, kosovski Srbi pa so se odzvali z blokiranjem mejnih prehodov, je srbski predsednik Aleksandar Vučić pozval NATO, naj se odzove v roku 24 ur, poroča Index.hr.
"Počakali bomo, da se NATO odzove, če tega ne bo storil v 24 urah, se bo odzvala Srbija, saj ne bomo dovolili pogroma Srbov na Kosovu in Metohiji," je v nedeljo zvečer dejal v nastopu na srbski televiziji TV Pink. Dodal je, da je generalnemu sekretarju NATA Jensu Stoltenbergu že sporočil, da je srbska vojska dvignila bojno pripravljenost, a še ni vstopila na ozemlje Kosova in Metohije, poroča Nova.rs.
"Smo majhen narod, nimamo več toliko ozemlja, da bi ga lahko izgubili zaradi nesposobnih politikov, zaradi norosti politika iz Prištine. Niso začeli pogroma našega prebivalstva, to je samo politična igra, mi zadevo spremljamo in zalagamo naše ljudi," je nadaljeval Vučić.

Vučić: Srbija ne bo dovolila, da se ponovi pogromov Srbov iz leta 1995 in 2004
"Srbija ni vstopila na ozemlje Kosova in Metohije (Kosovo in Metohijo Srbija še vedno imenuje Kosovo, neodvisnosti od Srbije pa ne priznava), ne zato, ker ga ne dojemamo kot svojega, ampak ker po sporazumu iz Kumanova ne smemo," je dejal in dodal, da želi nedvoumno sporočiti, da na omenjeno ozemlje s svojimi četami ne bodo vstopili in ne želijo na noben način ogroziti miru. Dodal je še, da ima NATO 24 ur, da se odzove.
"Šele, če se bo pogrom našega naroda nadaljeval, se bo Srbija odzvala, saj ne bo dovolila, da se ponovita leti 1995 in 2004," je še dejal in opomnil na množično preganjanje Srbov s Kosova v teh letih, a dodal, da verjame, da ga NATO dobro razume. Čeprav je dejal, da je jasen in nedvoumen, Vučić ni jasno povedal, kaj točno pomeni "nadaljevanje pogroma srbskega prebivalstva" in kdaj natanko se začne njegov 24-urni poziv.
Vučić se je za "pravilen odnos in željo po poslušanju srbske strani" zahvalil Stoltenbergu, s katerim sta se po telefonu pogovarjala o krizi na Kosovu.
Nato okrepil patrulje na severu Kosova
V ponedeljek je tudi NATO okrepil patrulje na Kosovu v bližini mejnih prehodov, ki so jih blokirali etnični Srbi. Po poročanju Reutersa so se Natova oklepna vozila približala barikadam iz tovornjakov in drugih vozil na meji med Kosovom in Srbijo, medtem ko so nebo preletavala srbska letala.
Potem ko so etnični Srbi blokirali dva prehoda, je Kosovo prejšnji teden na mejo poslalo posebno policijo. Beograd je v regijo poslal tanke, lokalni mediji pa so jih posneli, kako se vozijo proti kosovski meji. Srbski obrambni minister Nebojša Stefanović, ki je prejšnji teden pregledal enote na meji, je dejal, da je Srbija pripravljena zaščititi svoje državljane. "Naša vojska ne izziva, vendar je pripravljena zaščititi svoje ljudi," je po poročanju AP dejal Stefanović.
Predsednik srbske skupščine Dačić Kosovo pozval h koncu enostranskih akcij
Predsednik srbske narodne skupščine Ivica Dačić je po srečanju predsednikov parlamentov držav Zahodnega Balkana na Brdu pri Kranju prav tako komentiral napetosti med Srbijo in Kosovom, ki so izbruhnile ta mesec.
Posebne enote kosovske policije so na severu Kosova v bližini dveh mejnih prehodov s Srbijo od preteklega ponedeljka. Srbija pa je v nedeljo dvignila raven pripravljenosti svoje vojske ob meji s Kosovom. "Smo absolutno proti kakršnim koli enostranskim akcijam," je glede ravnanja Kosova dejal predsednik srbske narodne skupščine.

V okviru bruseljskega sporazuma, ki so ga podpisali leta 2013, so se namreč dogovorili, da na sever Kosova ne prihajajo varnostne sile brez predhodnega dogovora z misijo v okviru NATO Kfor in obvestila vodstva srbskih občin, je pojasnil.
"Želimo, da se te sile umaknejo. Želimo dogovor, želimo kompromis. Tudi EU nam mora povedati, ali ta bruseljski sporazum še velja ali ne," je poudaril. Ob tem je izpostavil, da mora EU svojo kredibilnost graditi na implementaciji tistega, kar so se dogovorili. Po njegovih besedah se tega dogovora ne upošteva že osem let.
Prištino je pozval, naj se vrne za pogajalsko mizo, ne pa, da se obnaša, kot da bruseljski sporazum ne obstaja, s čimer se ruši avtoriteta Evropske unije. Države Zahodnega Balkana bi morale ne glede na vse težave nastopiti skupaj v odnosu z Brusljem in poudariti, da "je politika širitve dobro zdravilo za vse težave v regiji," je dejal.
Predsednika kosovske skupščine Glauka Konjufce sicer danes ni v Sloveniji, kjer predsednik državnega zbora Igor Zorčič gosti predsednike parlamentov držav Zahodnega Balkana. Zorčič je povedal, da so povabili tudi Konjufco, a se je ta pred dvema dnevoma opravičil.
KOMENTARJI (575)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.