Unesco je na 44. zasedanju odbora za svetovno dediščino v mestu Fuzhou na Kitajskem danes na svoj seznam svetovne dediščine uvrstil 11 evropskih kopaliških krajev. Gre za toplice v Avstriji, Veliki Britaniji, Franciji, Nemčiji, Belgiji, Italiji in na Češkem.
Na Unescovem seznamu so tako po novem belgijski Spa, 'češki zdraviliški trikotnik' Karlovy Vary, Františkovy Lazne in Marianske Lazne, francoski Vichy, nemški Bad Ems, Baden-Baden in Bad Kissingen, italijanski Montecatini Terme, britanski Bath in avstrijski Baden.
"Projekt Veliki zdraviliški kraji Evrope je odličen primer mednarodnega sodelovanja," je ob tem dejala avstrijska državna sekretarka za kulturo Andrea Mayer. Izrazila je upanje, da se bo to vodilo k trajni in celoviti zaščiti ter večjemu sodelovanju na področju ohranjanja spomenikov.
"Danes je zgodovinski dan za Italijo. Montecatini terme so vpisane na seznam dediščine Unesca," pa je dejala italijanska podsekretarka za kulturo Lucia Borgonzoni.
Od začetka 18. stoletja je bila v Evropi v polnem razcvetu kopalna tradicija, ki sega v antiko in vključuje ne le sama kopališča in zdravilišča, temveč tudi velike dele infrastrukture, kot so hoteli, promenade, gledališča, parki in obsežna stanovanjska območja.
Po Liverpoolu še Stonehenge? Razvoj dogodkov vzbuja skrb
Medtem pa enemu največjih čudes antičnega sveta – britanskemu 'kamnitemu velikanu' iz neolitika oziroma bronaste dobe – Stonehengu grozi, da ga bodo dokončno izbrisali s seznama svetovne kulturne dediščine. "Velika Britanija na področju skrbi in ohranjanja svojih neprimerljivih zgodovinskih dobrin nenehno ruši lasten ugled v svetu," opozarjajo kulturni organi. Britanci nameravajo namreč pod skrivnostnim čudom zgraditi cestni predor, 'težak' 1,7 milijarde funtov (slabi dve milijardi evrov).
Odbor Združenih narodov (ZN) za dediščino je tako britanskim pristojnim ministrom že sporočil, da bodo Stonehenge premaknili oziroma uvrstili na seznam 'ogroženih' lokacij. Gre sicer za listo, ki velja za nekakšno 'predhodnico' oziroma seznam dediščine za odvzem statusa svetovne dediščine, poroča The Guardian. "Cenjeni kamniti krog Wiltshira bo uvrščen na ta seznam, če bodo nadaljevali z gradnjo predora, kot je bilo načrtovani," so napovedali.
Pristojni so včeraj še sporočili, da bo Unesco 'ostreje' nadziral tudi 31 drugih lokacij Združenega kraljestva, uvrščenih na seznam svetovne kulturne dediščine. Med temi sta tudi Westminsterska palača in kraljevi botanični vrtovi Kew. Ukrepi prihajajo po tem, ko je Liverpool v skoraj 50 letih postal tretje mesto, ki so mu odvzeli ta tako zelo zaželeni status. Med mesti in lokacijami, za katera se pričakuje, da bodo v prihodnje pod drobnogledom agencije ZN, pa so poleg Stonehenga tudi nova in stara mesta Edinburgha, londonski Tower in zgodovinsko pomembno rudarsko območje Cornwalla. Vsa namreč zaradi spornega dogajanja in potez oblasti vzbujajo zaskrbljenost – tako stroke kot javnosti.
Tudi predsednik britanske sekcije za svetovno dediščino (World Heritage UK) Chris Blandford se je medtem pritožil nad potezami vlade. Ta se po njegovem slabo zaveda pomena državnih območij pod Unescovim okriljem, ki se uvrščajo ob bok mednarodnim draguljem, kot so Tadž Mahal in piramide v Gizi. Po njegovih besedah so bila mnoga tako občutno premalo financirana, ministri pa so pokazali "veliko zadržanost, da bi želeli kar najbolje izkoristiti našo ponudbo svetovne dediščine".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.