Tujina

Stoltenberg opozoril: Ruski vpliv predstavlja grožnjo stabilnosti BiH

Sarajevo, 20. 11. 2023 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je v Sarajevu opozoril, da predstavljata odcepitvena retorika in ruski vpliv grožnjo stabilnosti Bosne in Hercegovine, pri čemer je izrazil podporo evroatlantski poti države. Prvi mož Nata je tudi izrekel podporo visokemu predstavniku za BiH, ki mu oporekajo zakonitost zlasti v Republiki Srbski.

Stoltenberg, ki se mudi na uradnem obisku v BiH, je v današnji izjavi za novinarje dejal, da Nato močno podpira ozemeljsko celovitost BiH in da je zaskrbljen zaradi odcepitvene in razdiralne retorike ter zunanjih vplivov, zlasti Rusije.

"Vse to predstavlja grožnjo stabilnosti in ovira reforme," je opozoril Stoltenberg po srečanju s predsednico sveta ministrov BiH Borjano Krišto ter ministroma za zunanje zadeve in obrambo, Elmedinom Konakovićem in Zukanom Helezom.

Jens Stoltenberg in Bojana Krišto
Jens Stoltenberg in Bojana Krišto FOTO: AP

Prvi mož Nata je v BiH, prvo postajo svoje balkanske turneje, prispel v nedeljo, ko se je na delovni večerji sestal s člani predsedstva BiH. V današnji izjavi za medije je še spomnil, da Nato že leta deluje v BiH, ker meni, da sta ta država in regija izjemno pomembni, ter želi poglobiti sodelovanje s političnim dialogom in praktičnim sodelovanjem, vključno s podporo vojaški misiji EU Althea.

Izrazil je podporo prizadevanjem za izboljšanje obrambnih zmogljivosti BiH in evroatlantski poti države ter dodal, da so končne odločitve in odgovornost za to na politikih v BiH, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

"Vsaka država ima pravico izbrati lastno varnostno ureditev brez zunanjega vmešavanja," je dejal Stoltenberg, ki se zaveda globokih razprtij v BiH glede morebitnega članstva v zavezništvu, ki mu v Republiki Srbski močno nasprotujejo, dodaja Hina.

Jens Stoltenberg v BiH
Jens Stoltenberg v BiH FOTO: AP

Predsednica sveta ministrov BiH Krištova pa je dejala, da je sodelovanje z Natom priložnost za krepitev varnostnih in obrambnih zmogljivosti za učinkovito odzivanje na obstoječe grožnje. Stoltenbergu se je zahvalila za približno 50 milijonov evrov vreden sveženj pomoči Nata v okviru devetih različnih projektov.

Stoltenberg se je srečal tudi z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Christianom Schmidtom in mu po poročanju Hine izrazil vso podporo, zlasti v luči napadov oblasti Republike Srbske z Miloradom Dodikom na čelu, ki ob podpori Rusije izpodbijajo zakonitost Schmidtovega imenovanja na ta položaj. Schmidt pa je dejal, da je polno sodelovanje institucij, kot jih določa daytonski sporazum, med katerimi je tudi položaj visokega predstavnika, in zveze Nato nujno za zagotavljanje vladavine prava v BiH.

Iz BiH bo Stoltenberg danes odpotoval na Kosovo, v torek še v Srbijo, svojo turnejo po Zahodnem Balkanu pa bo v sredo sklenil v Severni Makedoniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borjac
20. 11. 2023 15.55
+4
Stoltenberg opozoril: Ruski vpliv predstavlja grožnjo stabilnosti BiH, dragi Nato in EU pametnjakoviči, če pustiš države v Evropi, in Balkan je v Evropi, brez gospodarske pomoči, jih sankcioniraš, politično pritiskaš na njih, pač pustiš za sabo prazen prostor, ki te zaradi tvojih ukrepov , sankcij...zasovraži in te ne vidi kot zaveznika ampak kolonizatorja, potem pač ta prazen prostor zasedejo prijaznejše sile Rusija, Kitajska, Turčija, bogate Arabske države...... Stoltenberg in Uršula nimata pravice kaj jokati, akjti dokler vaši Eu politiki kot na primer Scholz, zahtevaj o naj Balkannske države uvedejo sankcije proti Rusiji, pač nimajo kaj zahtevati od teh držav, in se nimajo kaj pritoževati, da so njihov prostor zasedle druge prijaznejše sile, ki jim ne grozijo.
Moncsa
20. 11. 2023 20.37
Da ne pozabimo še NATOtove "osvoboldilne" ukrepe v Srbiji.
gr?arica
20. 11. 2023 14.48
+3
Vsaka država ima pravico izbrati lastno varnostno ureditev brez zunanjega vmešavanja," Seveda samo pod pogojem da se z tem strinja amerika....drugace pa hitro kaksna" arbska pomlad" ali pa kaksna oranzna revolucija financirana in vodena iz amerike ob EU asistenci.
Špinača
20. 11. 2023 13.24
+2
to je splošno znano poglej si dodika!?
rdeča petokraka
20. 11. 2023 12.50
-2
Ali EU še obstaja? Kaj so vrednote EU? Morda diktat iz Bruslja?
tornadotex
20. 11. 2023 12.26
+1
Srbi v Bih so totalno zmanipulirani z strani Srbskih nacionalistov še posebej izstopa Dodik...Bosna bo ob nekaj resnih reformah v prihodnosti pogumno vstopila v EU, kjer vemo da jo čakajo številne ugodnosti....Toda ne,Srbski provokatorji se temu zoperstavljajo in narod silijo v revščino....In potem se sprašujemo,zakaj je Srbija vedno na nepravi strani zgodovine....Odgovor je;Zato ,ker imajo vedno vodstvo,ki simpatizira z zaostalo Rusijo!!!
JApajaDAja
20. 11. 2023 12.15
+5
do popolnega propada eu manjka samo še nekaj držav iz balkana! v čem je "biti pod rusijo slabše kot v sedanji eu" ?
anatomija
20. 11. 2023 16.09
+1
akaj si potem prišel v EU namesto da bi ostal Rusiji
anatomija
20. 11. 2023 11.58
+4
Pa naj bodo pod Ruskim vplivom , če želijo biti kot Severna Koreja
Grma53
20. 11. 2023 13.33
+2
Toliko ljudi so že izgnali iz Bosne, da so ostali le še rusofili.