Glasni vzkliki "ZDA! ZDA! ZDA!" in pa "Boj! Boj! Boj!" so v ponedeljek zvečer pospremili prihod Donalda Trumpa na nacionalno republikansko konvencijo. Ob bučnem aplavzu in vzklikih podpore se je nekdanji ameriški predsednik povzpel do svojega sedeža ob njegovem novoimenovanem podpredsedniškem kandidatu J. D. Vancu.
Med potjo je Trump visoko v zrak dvignil roko s stisnjeno pestjo, potezo, s katero je nekdanji predsednik po neuspelem atentatu v nedeljo tudi zapustil govorniški oder v Pensilvaniji. Nacionalna konferenca v Milwaukeeju je bila sicer njegov prvi javni dogodek po streljanju 20-letnika. V VIP loži so ga poleg Vanca pričakali tudi njegovi otroci ter več drugih pomembnih zavzenikov.
Kot so opazili ameriški mediji, je republikanec stisk roke na konvenciji namenil tudi kontroverznemu političnemu komentatorju in nekdanjemu voditelju na ameriški televiziji Fox News Tuckerju Carlsonu.
Med svojimi privrženci je ostal približno eno uro, a tudi njegov odhod ni bil tih. Med tem ko je glasena skupina na odru igrala uspešnico "Don't Stop Believin'" je množica udeležencev Trumpu glasno sporočala, da ga imajo radi ter da ga podpirajo. Na konvenciji sicer Trump ni govoril.
Še pred konvencijo je sicer republikanec sporočil, kdo mu bo na prihajajočih predsedniških volitvah stal ob strani kot njegov podpredsednik. To nalogo je zaupal J. D. Vancu, sicer svojemu nekdanjemu kritiku, ki je Trumpa nekoč primerjal celo s Hitlerjem. A senator je do sedaj močno spremenil svoje mnenje o predsedniškem kandidatu, postal je namrel predan podpornik Trumpove politike, ki redno zagovarja tudi njegovo tezo, da so demokrati leta 2020 "ukradli" volitve.
Prav tako so nekaj ur pred začetkom prve konvencije Trumpa tudi uradno potrdili kot republikanskega predsedniškega kandidata.
Biden priznal zmoto zaradi uporabe besede tarča v povezavi s Trumpom
Dva dni po poskusu atentata na konkurenta je ameriški predsednik Joe Biden pojasnil, da je v intervjuju za televizijo NBC priznal, da je naredil napako, ko je donatorjem pred časom dejal, da je treba postaviti Trumpa v središče tarče, ter da je želel s tem povedati le, da se je treba osredotočiti na to, kar njegov tekmec počne in govori.
Bidna je namreč po neuspelem atentatu na Trumpa več republikancev na čelu s senatorjem Vanceom obtožilo, da je vsaj posredno odgovoren za tragedijo, v kateri je poleg napadalca umrl še en moški. Vance je namreč dejal, da je osrednja tema Bidnova kampanje to, da je Trump avtoritativen fašist, ki ga je treba ustaviti za vsako ceno.
"Uporaba besede tarča je bila napačna. Mislim sem povedati, da se je treba osredotočiti na to, kar počne. Na njegovo politiko, na vse laži, ki jih je izrekel med soočenjem," je povedal Biden in Američane pozval, naj umirijo politično retoriko. Je pa Biden v intervjuju v smehu pripomnil, da se povsem strinja s tistim, kar je Vance govoril o Trumpu pred leti.
"Jaz nisem tisti, ki je rekel, da želi biti diktator prvi dan na oblasti. Jaz nisem tisti, ki zavrača legitimni izid volitev. Ne moreš imeti rad svoje države le takrat, ko zmagaš," je dodal predsednik in vztrajal, da se je treba osredotočiti na Trumpovo retoriko, nikakor pa ne izvajati nasilja. Vztrajal pa je tudi, da je nujno še naprej opozarjati na Trumpovo grožnjo, ker je ta preveč očitna.
81-letni predsednik se je v pogovoru dotaknil tudi vprašanja njegove starosti in vztrajal, da je še sposoben voditi državo. "Star sem, ampak le tri leta starejši od Trumpa. Moja umska ostrina je prekleto dobra," je dejal, a obenem priznal, da so vprašanja o njegovi starosti legitimna.
Na vprašanje o pogovoru s Trumpom po poskusu atentata je Biden odgovoril, da je bil pogovor zelo prisrčen. "Povedal sem mu, kako zelo sem zaskrbljen (...) Trump je zvenel dobro, dejal je, da je v redu. Zahvalil se mi je, da sem ga poklical," je dejal Biden, ki mu po mnenju političnih analitikov na novembrskih volitvah kaže slabo.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.