Število smrtnih žrtev zaradi novega koronavirusa je preseglo število umrlih ob epidemiji sarsa v letih 2002 in 2003. Po najnovejših podatkih je zaradi koronavirusa umrlo že 814 oseb, še 37.590 je okuženih – večina na Kitajskem.
Od tega so samo v kitajski provinci Hubej, epicentru izbruha okužbe, zdravstvene oblasti potrdile 780 smrtnih žrtev. Še 32 ljudi je umrlo v drugih provincah Kitajske, ena oseba v Hongkongu in ena na Filipinih.
Sars (sindrom akutne respiratorne stiske) je medtem v letih 2002 in 2003 med epidemijo zahteval 774 smrtnih žrtev v več kot dveh desetinah držav sveta.
Prvi primer koronavirusa zabeležili tudi na Majorki
Prvi primer okužbe z novim koronavirusom pa so medtem zabeležili tudi na španskem letoviškem otoku Majorka. Prisotnost virusa so potrdili pri moškem, ki je že od petka v izolaciji v bolnišnici v Palma de Mallorci. Njegova žena in dva otroka pa so bili na testiranju za koronavirusom negativni, so sporočile lokalne oblasti.
Šlo naj bi za britansko družino, ki živi v kraju Marraxti v bližini Palma de Mallorce. Moški je bil pred tem v Franciji in je imel stike z okuženim, ob povratku na Majorko pa se je sam javil v bolnišnici, ko je dobil simptome bolezni, je poročal časnik Diario de Mallorca.
To je tako drugi potrjeni primer koronavirusa iz Kitajske v Španiji. Pred dnevi so prvo okužbo zabeležili na kanarskih otokih pri nemškemu turistu.
Iz ladje v karanteni v Hongkongu izpustili potnike
Oblasti v Hongkongu so medtem izpustile okoli 3600 potnikov z velike ladje za križarjenje World Dream, ki je bila v karanteni zaradi suma, da so na njej okuženi z novim koronavirusom. Za to so se odločili, ko testi pri približno 1800 članih posadke niso potrdili prisotnosti tega virusa.
Ladja je bila prisilno zaustavljena od srede, ker so se hongkonške oblasti zbale, da so se nekateri člani posadke okužili s koronavirusom na prejšnji poti in bi ga lahko širili naprej. Na tej ladji so bili namreč med 19. in 24 januarjem trije potniki s Kitajske, ki so potem zboleli zaradi okužbe s tem virusom.
Hongkonške oblasti so testiranje izvedli samo med člani posadke, ne pa tudi med potniki. Sprva so načrtovali, da bo testiranje posadke trajalo vsaj do torka, a so preverjanje zdaj opravili in končali predčasno.
V karanteni je zaradi tega virusa sicer še ena velika potniška ladja, in sicer Diamond Princess, ki so jo ustavili v Jokohami na Japonskem. Na tej ladji so okužbo s koronavirusom doslej potrdili pri najmanj 61 ljudeh. Med okoli 3700 potniki je tudi šest slovenskih državljanov. S slovenskega zunanjega ministrstva so v petek sporočili, da ne kažejo znakov okužbe in da se počutijo dobro.
O novem virusu 2019-nCov so prvič poročali v glavnem mestu province Vuhan, epicenter pa je že tedne zaprt in povsem odrezan od sveta.
Konec januarja so strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) koronavirus razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. WHO sicer medtem že ocenjuje, da se izbruh koronavirusa počasi stabilizira. Na umirjanje naj bi kazale številke iz Hubeja, vendar opozarjajo, da najhujše še ni mimo in da bi se število okužb lahko še vseeno znova povečalo.
Hongkong, kjer je potrjeno okuženih 26 oseb, je medtem uvedel obvezno dvotedensko obdobje karantene za vse, ki prihajajo iz celinske Kitajske. Obiskovalcem je tako zapovedano, da se izolirajo v hotelskih sobah ali posebnih za to vzpostavljenih državnih centrih, medtem ko oblasti prebivalce pozivajo, naj ostanejo doma. Kdor prekrši nova pravila, mu grozi denarna ali zaporna kazen.
Smrt Li Wenlianga, zdravnika, ki je decembra javnost skušal opozoriti na nevarnost novega virusa, je medtem na Kitajskem sprožila jezo, žalost in neodobravanje. Množice od oblasti zahtevajo javno opravičilo. Zdravnik se je z virusom okužil medtem ko je zdravil že obolele paciente.
V četrtek je v bolnišnici Jinjintan v Vuhanu umrl 60-letni Američan, kar je tako prva potrjena žrtev, ki ni kitajski državljan.
Včeraj pa je Francija potrdila pet novih primerov okužbe. V regiji Haute-Savoie je s koronavirusom okuženih pet Britancev, med njimi tudi devetletni deček, kar je potrdila francoska ministrica za zdravje Agnès Buzyn. Vsi so bivali v isti brunarici, skupaj z Britancem, ki je bil pred tem v Singapurju. Njihovo stanje naj bi bilo resno. Še šest oseb, ki so bile prav tako v isti počitniški hiški, je na opazovanju. Skupno je v Franciji tako okuženih 11 ljudi.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.