Dopisnik ruske agencije RIA Novosti, ki je bil priča dogajanju, je poročal, da so najmanj trije zamaskirani moški vdrli v dvorano Crocus City Hall tik pred začetkom razprodanega rock koncerta skupine Piknik in začeli streljati na ljudi ter metati zažigalne bombe. Tudi videoposnetki, ki so zakrožili po spletu, prikazujejo napadalce, ki naključno in vsepovprek streljajo na ljudi. Ti kričijo in poskušajo pobegniti pred njimi, vmes je slišati več eksplozij.
Kot so pojasnili preiskovalci, so napadalci uporabili avtomatsko orožje in zažgali stavbo z uporabo vnetljive tekočine.
Najsmrtonosnejši napad v Rusiji v zadnjih 20 letih
Ruski preiskovalni komite je sporočil, da je število žrtev naraslo na 133. Kot je pojasnil, so med ruševinami danes našli več trupel. Guverner moskovske regije Andrej Vorobjov pričakuje, da bo število žrtev še naraslo. Odgovorna urednica televizije RT Margarita Simonjan je sporočila, da je bilo ubitih 143 oseb. Vorobjov je na družbenih omrežjih delil grozljive posnetke iz notranjosti pogorele koncenrtne dvorane, ki razkrivajo celoten obseg škode po napadu. Dodal je, da bodo reševalci na terenu še nekaj dni in da bodo delali 24 ur na dan.
Ranjenih je več kot 140 ljudi, 16 jih je v kritičnem stanju, med drugim tudi en otrok. Oblasti so vzpostavile posebno telefonsko linijo za sorodnike žrtev.
Gre sicer za najsmrtonosnejši napad v Rusiji v zadnjih 20 letih. Manager skupine, ki bi morala nastopiti v dvorani, je za RIA Novosti povedal, da še vedno niso uspeli vzpostaviti stika z enim članom.
Putin: Vse odgovorne bomo kaznovali
Dan po tragediji v Moskvi se je prvič oglasil ruski predsednik Vladimir Putin in napad označil za "barbarsko teroristično dejanje". Zahvalil se je službam za nujno pomoč in specialni enoti, ki so posredovali na kraju napada. 24. marec je razglasil za dan žalovanja. Dejal je, da so ruske oblasti našle in aretirale vse štiri napadalce. Po njegovih besedah so skušali pobegniti v Ukrajino.
"Organizatorji terorističnega napada so pripravljali demonstrativno usmrtitev in krvavo ustrahovanje. Ruska federacija bo identificirala in kaznovala vse, ki so pripravljali teroristični napad. Skupna dolžnost Rusov je zdaj biti skupaj kot eno in tako tudi bo. Nihče ne more omajati enotnosti ruskih državljanov," je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass dejal Putin.
"Teroristi, morilci lahko pričakujejo le eno stvar - kazen," je bil oster ruski predsednik.
Dodal je še, da je Rusija po vseh težkih preizkušnjah postala samo še močnejša, kar se bo zgodilo tudi zdaj. Ruska obveščevalna služba si po njegovih besedah prizadeva identificirati vse odgovorne.
Člani ruskega državnega preiskovalnega komiteja so na kraju dogodka vso noč zbirali dokaze, vključno z orožjem in strelivom, ki so ga za seboj pustili storilci.
11 pridržanih
Vodja ruske varnostno-obveščevalne službe FSB Aleksander Bortnikov je že pred Putinovim govorom sporočil, da je pridržanih 11 ljudi, vključno z vsemi štirimi teroristi, ki so bili neposredno vpleteni v teroristični napad. Osumljenci so bili pridržani blizu meje z Ukrajino, je sporočil ruski preiskovalni komite. Danes jih bodo prepeljali v Moskvo. FSB je še navedel, da je bil napad skrbno načrtovan in da so napadalci nameravali prečkati rusko-ukrajinsko mejo. Na ukrajinski strani meje naj bi imeli stike, so še zapisali v najnovejši izjavi.
Ukrajina je izjave o domnevnih stikih označila za "absurdne". Tiskovni predstavnik vojaške obveščevalne službe Andrij Jusov je za BBC dejal, da je obmejno območje močno zastraženo in da so tam prisotni tako vojska kot posebne službe. "Namigovanja, da so osumljenci odšli v Ukrajino, bi pomenila, da so bili neumni ali pa samomorilni," je komentiral.
Že včeraj je sicer ukrajinski politični vrh zanikal vpletenost. Mihail Podoljak, svetovalec predsednika Volodimirja Zelenskega, je dejal, da "Ukrajina nima nič s terorističnim napadom v mestni hiši Crocus".
Na družbenih omrežjih se širijo nepreverjeni posnetki, ki naj bi prikazovali aretacijo in zasliševanje prijetih osumljencev. Eden od pridržanih naj bi po poročanju ruske tiskovne agencije Tass dejal, da je za sodelovanje v napadu prejel 5000 evrov. Povedal je, da so ga kontaktirali na Telegramu in mu priskrbeli orožje.
Kdo stoji za napadom?
Odgovornost za napad je že v petek na družbenem omrežju Telegram prevzela Islamska država (IS). Sporočila je tudi, da so njeni člani uspešno pobegnili. To sicer ni absolutna potrditev – IS včasih navaja lažne trditve, vendar pa je neimenovani ameriški uradnik za CBS povedal, da imajo obveščevalne podatke, ki potrjujejo, da je napad izvedla IS.
Moskva se na to še ni odzvala, ZDA pa so hitro sporočile, da ni razloga za dvom v te trditve, saj je Bela hiša Rusijo v začetku tega meseca opozorila na potencialno nevarnost napadov na javnih prireditvah v Moskvi.
Po napadu so ruske oblasti v Moskvi odpovedale vse množične prireditve, načrtovane za konec tedna, ter poostrile varnostne ukrepe. Na številnih zaslonih po državi je prikazana enaka podoba – sveča, datum napada in napis "skorbim" (žalujemo).
Ljudje v Moskvi množično odhajajo na darovanje krvi v donatorske centre.
Napad so obsodile številne zahodne države, tudi Slovenija.