Slovenija se je vendarle lotila umika slovenskega diplomatskega osebja in članov delegacije, ki sta obtičala v Kijevu. Najprej jih bodo premestili v eno od sosednjih varnih držav. To je danes potrdil obrambni minister Matej Tonin. Po zdajšnjih podatkih zunanjega ministrstva so člani osebja veleposlaništva zapustili prestolnico, niso pa še uspeli zapustiti države.
O tem, zakaj pa sta predvsem dva člana delegacije predsednika vlade v Ukrajino potovala še ta teden, so danes razpravljali tudi poslanci na zaprti seji odborov za zunanjo in obrambno politiko Državnega zbora. Opozicija je prepričana, da je predsednik vlade ravnal neodgovorno in da je imel dovolj podatkov, da obiska Ukrajine ne bi smel načrtovati. Sicer pa so bili na sejah enotni glede obsodbe ravnanj Rusije.
Medtem je Andrej Šter z ministrstva za zunanje zadeva za 24ur.com povedal, da ta trenutek prav veliko novih informacij o Slovencih, ki so ujeti v Ukrajini, nimajo. Kot pravi, je še posebej hudo na območju Kijeva, ki je bil ponoči napaden. Nanje se še vedno obračajo z vprašanji, kako naj ravnajo, in kot poudarja Šter, naj ne tvegajo, "saj je v teh razmerah računati na to, da ni nevarnosti, preveč optimistično". V Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada, svari Šter. Potovalne razmere so še vedno otežene. Na pot se odpravite le, če se lahko varno umaknete in če imate dovolj zalog goriva, poudarjajo na ministrstvu.
Kot so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve, točnega števila slovenskih državljanov, ki so trenutno v Ukrajini, ne morejo posredovati, saj slovenski državljani ministrstvu za zunanje zadeve niso dolžni sporočati svojih odhodov v tujino oziroma iz države: "Ocenjujemo, da jih je v Ukrajini še nekaj deset. V zadnjih dneh se stopnjujejo klici na konzularni sektor ministrstva za zunanje zadeve, pri katerih gre večinoma za prošnje po informacijah glede varnosti potovanj v sosedne države in razmer v Ukrajini. Naš konzularni oddelek do tega trenutka še ni prejel prošnje za pomoč, povezane z dogajanjem v Ukrajini."
Kot smo že poročali, pristojni Slovencem, ki so v Ukrajini, sporočajo, naj imajo ves čas pri sebi veljaven osebni dokument, priskrbijo naj si zadostne zaloge hrane in vode, če nameravajo potovati z avtom, pa naj imajo pri sebi tudi dovolj goriva, saj lahko pričakujemo pomanjkanje teh dobrin, je dodal. Na vzhodu Evrope, v Latviji, ima Slovenska vojska sicer 50 vojakov, ki opravljajo redne naloge.
Slovenska vlada je sporočila, da je v Ukrajini še kar nekaj slovenskih državljanov, ki so se iz države skušali prebiti po cestnih povezavah, ko se je začel napad. "Veliki večini to ni uspelo zaradi zasedenosti. So na varnem in v stiku s slovensko ambasado. Ni podatkov, da bi bil kdor koli pogrešan." Dodali so, da komunikacija deluje in in da delajo vse, da noben slovenski državljan ne bi ostal pozabljen.
Spomnimo
Po informacijah Andreja Štera z Ministrstva za zunanje zadeve je v Ukrajini med 60 in 70 slovenskih državljanov, konzularno poslovanje slovenskega veleposlaništva v Kijevu pa je do nadaljnjega ustavljeno. Na ravni EU trenutno poteka usklajevanje glede evakuacije veleposlanikov evropskih držav v Kijevu.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.