V oddaji 24UR ZVEČER je bila gostja Eva Grilc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Kot je povedala, so stenice zagotovo prisotne tudi v Sloveniji, a njihovega števila ne spremljajo, saj ne prenašajo nalezljivih bolezni. Nahajajo se sicer na določenih 'stalnih žariščih', kjer se po potrebi občasno izvaja dezinfekcija, je povedala.
Grilčeva vsem, ki gredo na potovanje, svetuje, da ob vstopu v hotelsko sobo le-to dobro pregledajo. Pozorni naj bodo na mesta, kjer se stenice najpogosteje nahajajo, denimo pod vzmetnicami. V primeru, da jih zaznajo, naj o tem obvestijo hotelsko osebje.
Ob vrnitvi domov moramo temeljito pregledati prtljago. "Mogoče je ne odložimo takoj v spalnico," svetuje.
Pik stenice je sicer po besedah Grilčeve neboleč, na mestu pa nastane rdeča pikica. "Če imamo smolo, se lahko sekundarno rana okuži s kakšno bakterijo," je pojasnila. Zelo redko so ljudje alergični na pike, pravi.
Kot je še povedala, so stenice precej trdovratne in običajno potrebujemo kar nekaj časa, da se jih znebimo. Najboljši so kombinirani načini, fizikalno-kemijski, denimo mehansko odstranjevanje, sesanje, sesanje na vročo paro in podobno.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.