Tujina

Stene sirskih zaporov: skice orožja, koledar in zapisi iz obupa

Damask , 19. 01. 2025 10.14 | Posodobljeno pred 3 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V začetku lanskega decembra je v Siriji padel več kot 20 let dolg režim predsednika Bašarja al Asada, ki je politično zatočišče z družino dobil v Rusiji. Za eno odmevnejših zgodb so takrat poskrbeli sirski zapori, v katerih je bilo zaprtih na tisoče nasprotnikov režima. Ob padcu so številni svojci upali, da bodo po več letih znova zagledali svoje najbližje, a ko so vdrli v zaporniške celice, so bile prazne. Sledi, kaj se je z njimi dejansko zgodilo, ni. Nekaj podrobnosti sedaj razkrivajo napisi in risbe, ki so jih zaporniki vklesali v stene celic.

Skice orožja na steni sirskega zapora
Skice orožja na steni sirskega zapora FOTO: AP

Dober mesec po padcu režima je v več sirskih zaporov vstopil fotograf Associated Press Mosa'ab Elsham. "Moja država mi je draga, čeprav me zatira. Ljudje, čeprav so do mene neprijazni, so velikodušni," je eden od zapisov na steni. Gre sicer za dobro znan verz, ki ga je pred 800 leti napisal pesnik, ki se je upiral tiranskemu kalifatu. Kdo so avtorji zapisov in kaj se je z njimi zgodilo, ni mogoče ugotoviti.

Sprehod po zaporniških celicah in hodnikih je fotograf opisal kot temno in hladno pot, ki jo presekajo grafiti. Z njimi so zaporniki prosili boga in hrepeneli po svojih najbližjih. "Nikomur ne zaupaj, niti svojemu bratu." "O gospod, prinesi olajšanje," sta dva od številnih zapisov.

Med Asadovo vladavino, predvsem od leta 2011 naprej, ko so se začeli protesti, je že vsak namig na nestrinjanje z režimom lahko pomenil pot v zapor, iz katerega so se enkrat, ko so v njem pristali, izvili le redki. V dobrih 15 letih je v Siriji izginilo ali bilo prijetih več kot 150.000 ljudi. Njihova usoda ni znana, številni so umrli zaradi lahkote ali mučenja, pogosto so izvajali tudi množične usmrtitve.

Ponekod je več slojev grafitov, le redki so podpisani, še redkeje je naveden datum. Pri AP so našli enega z dne, 1. januar 2024. "Mama, ne bodi žalostna. To je moja usoda," piše, nadaljevanje je močno zabrisano in neberljivo, vidne so le še nekatere posamezne besede, ki namigujejo na hrepenenje po ljubljeni osebi.

Za orientacijo časa so si številni zaporniki narisali koledarje in stene napolnili z mrežami številk. "Eno leto je minilo," je zapisal eden od zapornikov nad poljem 365 pik, ki so bile razporejene po vrsticah.

Koledar s pikami
Koledar s pikami FOTO: AP

Nekatere poslikave so celo igrive ali domišljijske. Od pokrajine s hribi in drevesi, kjer v nebo tuli trop volkov in ptica, ki v krempljih drži sikajočo kačo, do preprostih skic obrazov in ostalih podob.

Zapisi in skice na steni sirskega zapora
Zapisi in skice na steni sirskega zapora FOTO: AP

Večina zaprtih je pričakovala, da bodo v zaporu umrli. Niso imeli razloga verjeti, da bi sporočila, ki so jih narisali na stene, videl kdo drug, kot zaporniki za njimi, je po obisku zaporov zapisal Elsham.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Balki Bartokomus
19. 01. 2025 12.40
+1
Al dinki al neki takega uporniska skupina podprta s strani usa obglavila 12 letnega poba....celo v kongresu so razpravljal o tem...posnetek se vedno krozi...so kao razpravljal o ukinitvi pomoci skupini...pa.nic...pa to
lili88
19. 01. 2025 12.31
Javne usmrtitve se dogajajo sedaj, po padcu predsednika z mehkim srcem. Video materiala na X kolikor želite, in prošnje na UN zaradi genocida nad sirskimi manjšinamii, alawiti npr.
JApajaDAja
19. 01. 2025 11.17
+2
le kaj vse je bilo zapisno na stenah po yu zaporih...tam od leta 1945 dalje.......
patogen
19. 01. 2025 10.32
-4
Velja spomniti ob teh prizorih. da se je Asadova Stranka imenovala uradno Arabska socialistična Ba'ath Stranka. Ba'ath pa je bila okrajšava za Enotnost, Svoboda, Socializm. Odtod tudi navezanost slovenskih levičarjev na Asade zadnjih 60 let in Sirija kot boleča rana, ki jo je iz socializma iztrdal imperializem in kapitalizem.
mario7
19. 01. 2025 10.51
+1
Lahko primerjamo jansho in asada. Ista sta. Zatirata svoj narod. Aja. kosovc ni Slovenec.
St. Gallen
19. 01. 2025 11.00
+0
patogen
19. 01. 2025 11.05
-3
Mario, se ti zdi, da ima Ivan janez socialistično stranko? Levičar vedno drugim pripisuje to, kar počne sam. Tega so se ljudje pri nas že v socializmu naučili.
anatomija
19. 01. 2025 11.06
+3
Saj v SDS D tudi pomeni demokracija , pa je vsa stranka v rokah enega človeka . Bolj bi bilo primerno Slovenska Diktatorska Stranka
patogen
19. 01. 2025 11.08
-5
Anatomić, tudi zate velja to zgoraj. Če le pomislim na levičarske demokrate tipa Broz Tito, lenin, Stalin, Pol Pot, Kimi, Castrio, Maduro, Chavez, Mesec, Asta itd. itd...