V svoji analizi razmer v svetu je bil Frank-Walter Steinmeier kritičen do ZDA, Kitajske in Rusije. "Dandanes smo priča vse bolj destruktivni dinamiki svetovne politike. Od cilja mednarodnega sodelovanja pri oblikovanju mirnejšega sveta smo vsako leto bolj oddaljeni," je povedal nemški predsednik.
Opozoril je, da nas vračanje k nacionalizmu vodi v slepo ulico in temačne čase. Samo z idejo mednarodnega reda lahko po njegovem najdemo prepričljive odgovore na izzive. "Zato se moramo še naprej truditi glede oblikovanja nadnacionalnega pravnega reda," je dodal.
Tekmovalnost pomembnih svetovnih sil ne polni le strateških papirjev, ampak pušča pečat tudi na svetu, sledi pa so opazne tudi v neskončnih spopadih na Bližnjem vzhodu in v Libiji, je poudaril Steinmeier.
Rusiji je med drugim očital, da si je brez ozira na mednarodno pravo priključila polotok Krim ter nasilno spremenila meje na evropski celini. Kitajska pa da upošteva mednarodno pravo le selektivno. Krši ga denimo v Južnokitajskem morju ali s svojimi ukrepi proti manjšinami, je dejal.
"In naša najbližja zaveznica, ZDA, je pod trenutno vlado odslovila celo idejo mednarodne skupnosti," je bil kritičen.

Pri tem je pozval Nemčijo k večji angažiranosti pri svoji zunanji politiki, predvsem kar se tiče Evrope. "To je naš najmočnejši, naš najosnovnejši nacionalni interes. Za danes in za jutri velja: Evropa je naš nujno potreben okvir za naše uveljavljanje v svetu," je povedal.
Nemčija je prispevala k temu, da je EU vse manj povezana, zato bi morala prevzeti svojo veliko odgovornost in držati skupaj združeno Evropo, je pozval. "Evropa ni bolj povezana. In odgovornosti za to ni le pri vseh drugih," je povedal. Čeprav Nemčija pogosto verjame, da deluje solidarno, ji drugi očitajo, da deluje v lastnem interesu, je opozoril.
Ob tem se je izrekel tudi za večje obrambne izdatke in krepitev evropskega stebra v zvezi Nato. Tudi sam zagovarja, da bi morale članice prispevati dva odstotka bruto domačega proizvoda za obrambo. Hkrati je posvaril pred tem, da bi se namenjal v zunanji politiki prevelik poudarek vojski. "Vojaški inštrument je za našo varnost nujno potreben, ampak ni na prvem mestu, niti najbolj učinkovit, ko gre za diplomatsko ali politično pripravljenost," je povedal.
Prepričan je, da je Nato pomemben za Evropo. "Če želimo obdržati skupaj to Evropo tudi na področju varnosti, potem ni dovolj, da se varnostno in vojaško krepi EU, ampak je treba še naprej vlagati tudi v transatlantske povezave," je dodal.
V Münchnu se je danes začela tridnevna varnostna konferenca, ki je letos posvečena vedno manjšemu pomenu Zahoda v svetu. Na konferenci pričakujejo okoli 40 voditeljev in okoli 100 ministrov ter številne druge odločevalce. Iz Slovenije se danes v Münchnu mudita premier Marjan Šarec in zunanji minister Miro Cerar, ki opravljata tekoče posle.
Šarec v Münchnu opozoril na neučinkovitost EU
Premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec je danes ob robu varnostne konference v Münchnu ocenil, da Evropska unija počasi postaja osamljena v svetu, saj da se preveč ukvarja sama s sabo. Pri tem je kot primer navedel, da se ne more dogovoriti niti glede širitve na Zahodni Balkan.
"Evropska unija se trenutno ne znajde v tem globaliziranem svetu," je povedal Šarec. Pojasnil je, da je EU obkrožena z velesilami, ki imajo drugačne oblike odločanja, na primer Kitajska, Rusija in ZDA. EU pa ni enotna tvorba, ampak skupnost držav, zaradi česar je odločanje precej dolgotrajno in naporno, je dodal.
"To kaže na neko neučinkovitost Evropske unije, svet pa je danes izjemno spremenjen. Danes niso več mirne razmere, dogaja se marsikaj," je nadaljeval. Opozoril je še, da medtem ko se EU ukvarja sama s seboj, drugi igralci prevzemajo igro. Tako je po njegovem tudi na Zahodnem Balkanu. Prepričan je, da bi morala EU čim prej začeti s pridruževanjem teh držav, preden bi ta prostor zasedel nekdo drug.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.