Starši Romana Protaseviča so zaprosili za mednarodno pomoč pri osvoboditvi beloruskega novinarja, saj je ameriški predsednik Biden obljubil, da so "v igri" sankcije proti režimu Aleksandra Lukašenka, ni pa razkril podrobnosti. Bidnova reakcija je sledila zaradi nedeljskega incidenta, ko je belorusko vojaško letalo prestreglo let med Grčijo in Litvo in letalo prisililo, da je pristalo v Minsku, kjer je bil kasneje aretiran novinar Protasevič. V akciji, ki je bila deležna mednarodnega zgražanja, so prijeli tudi njegovo partnerko Sofijo Sapega.
Bela hiša je sporočila, da bo predsednik Biden na srečanju s Putinom, ki bo prihodnji mesec v Ženevi, razpravljal tudi o omenjenem incidentu, toda ZDA menijo, da Moskva pri aretaciji Protaseviča ni imela nobene vloge.
Natalia Protasevič, mama blogerja, je iz njihovega domovanja na Poljskem, kamor so se preselili po pritisku zaradi Protasevičevega aktivizma, sporočila: "Prosim, prosim, pozivam celotno mednarodno skupnost, da ga reši. Je samo novinar, je samo otrok in prosim, prosim, rešite ga. Tam ga bodo ubili." Njen mož, Dmitrij Protasevič, nekdanji vojak, pa je dejal, da je odvetnica poskušala priti v stik z Romanom, a so jo zavrnili. "Ni ga mogla videti. Še vedno ne vemo, ali je v zaporu, v kakšnem stanju je, kako se počuti."
"Eden od načinov, kako naše oblasti mučijo druge, je, da sorodnikom do zadnjega ne povedo, kje so zaprti," je dodal.
Prisilna zaustavitev letala je sprožila svetovno negodovanje in obtožbe državnega terorizma, voditelji EU so napovedali nadaljnje sankcije, letalske družbe so se izogibale beloruskemu zračnemu prostoru, beloruska opozicijska voditeljica Svetlana Tihanovska pa je pozvala k mednarodnemu srečanju za razpravo o razmerah. EU je pozvala, naj okrepi pritisk na beloruskega predsednika Lukašenka, češ da dosedanje ukrepanje ni bilo zadostno.
"Predhodna strategija EU, da čaka in opazuje, ne deluje. Pristop počasnega stopnjevanja pritiska na Lukašenkov režim prav tako ni prispeval k spremembi njegovega ravnanja, temveč je vodil zgolj v še več zatiranja in nekaznovanosti," je dejala. Kot je dodala, si želi, da odziv mednarodne skupnosti ne bi bil omejen le na ta incident, temveč bi se osredotočil na celostno situacijo v Belorusiji, saj da ljudje tam živijo v takem okolju brezpravja že več kot devet mesecev. V nasprotnem primeru bo Lukašenko s podobnim ravnanjem tudi v prihodnje Belorusijo spremenil v Severno Korejo Evrope, je prepričana.
Pozvala je EU, naj odločno in javno vztraja pri politiki nepriznavanja Lukašenka, in k čimprejšnji organizaciji mednarodne konference na visoki ravni za rešitev krize v Belorusijo.
O situaciji je danes spregovoril tudi premier Janez Janša in dejal, da je potrebno sprejete ukrepe proti Belorusiji nadgraditi. Obsodil je dogajanje v Belorusiji in dejal, da morajo ukrepi temeljiti na varnosti, človekovih pravicah in spoštovanju političnih svoboščin. "Svoboda govora in izražanja ne sme biti omejena z višjimi interesi." Ter: "Vse žrtve represivnega režima v Belorusiji si zaslužijo našo solidarnost, podporo in pomoč."
Lukašenko meni, da so napadi na državo prešli skrajno mejo
Po valu ogorčenja, ki ga je v svetu sprožila preusmeritev potniškega letala nad Belorusijo, je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko danes menil, da so napadi na državo prešli skrajno mejo. "Kot smo napovedali, so tisti, ki nam želijo slabo, tako doma kot v tujini, spremenili svoje metode napadanja države," je v nagovoru parlamentu danes dejal Lukašenko. "Prešli so skrajne meje in presegli omejitve zdravega razuma in človeške morale," je dodal.
Zatrdil je, da je s preusmeritvijo letala ravnal zakonito in z namenom zaščite "svojih ljudi". Kot popolno laž je zavrnil navedbe, da je lovec mig-19 potniško letalo prisilil v pristanek v Minsku, poročanje beloruske državne tiskovne agencije Belta povzema francoska AFP.
Mama Sapegove: 'Moja hči zagotovo ni ničesar kriva'
Potem ko je v ponedeljek Protasevič v videu priznal, da je stal za množičnimi protesti v Minsku, je v torek po družbenih omrežjih zaokrožil posnetek Sapegove, za katerega se tudi domneva, da je bil posnet pod prisilo. V videu je priznala, da je urejala kanal Telegram, kjer so objavili osebne podatke beloruskih policistov in drugih tajnih agentov. Mama Sapegove Anna Dudič je za Reuters povedala, da se je njena hči izogibala politiki. "Moji upi zdaj verjetno temeljijo na čudežu in na spoznanju, da moja hči zagotovo ni ničesar kriva," je dejala Dudičeva. "Preprosto je bila ob nepravem času na napačnem mestu." Tudi v tem primeru odvetnik ni mogel stopiti v stik s Sapegovo. Dudičeva je še dodala, da se boji za hčerino zdravje in varnost v zaporu, a zatrdila, da bo že zdržala, saj je močna. "Psihično je zelo močno dekle. Zdržala bo, prepričana sem v to."
Gospodarske sankcije proti Lukašenku so napovedali tudi voditelji Evropske unije. V torek je francoski predsednik Emmanuel Macron dejal: "Dodatne sankcije? Ali bo to zadostovalo? Tega ne morem zagotoviti." Odzvala se je tudi nemška kanclerka Angela Merkel in dejala, da je videoposnetek Protaseviča "zaskrbljujoč ", ter zahtevala, da EU ukrepa. "In za to bomo uporabili vse razpoložljive sile," je dodala.
Glede videoposnetka, priznanja Protaseviča, ki so ga ruske oblasti poslale v svet, je njegov oče dejal, da je bil njegov sin na videu videti zelo živčen, zdelo se mu je, da mu manjka nekaj zob, imel je modrice na levi strani obraza in vratu. "Video je bil očitno uprizorjen. To je bilo storjeno pod pritiskom". Pozdravil je še ukrepe, ki so jih voditelji EU sprejeli na vrhu tega tedna, in dejal: "Mislim, da bo to pomagalo osvoboditi mojega sina."
"Po tega mladeniča so poslali lovsko letalo. To je teroristično dejanje, mislim, da tega ne moremo drugače poimenovati. To je dejanje čistega maščevanja," pa je dodala njegova mama. "Sin moj, ta mladenič, je hotel le povedati resnico o političnem stanju v državi. Ni naredil nič narobe."
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.