Stojnica, znana kot termopolij, je bila odkrita leta 2019 na območju Regio V arheološkega parka Pompeji, arheologi pa so jo predstavili v soboto. V nekaterih glinenih posodah, v katerih so shranjevali tople obroke, so našli sledi skoraj 2000 let stare hrane, ki so jo trgovke položile v luknje v pultu. Sprednji del stojnice je bil okrašen z živobarvnimi freskami, nekatere so prikazovale živali, ki so bile del sestavin ponujene hrane, kot je na primer piščanec, pa tudi race.
"To je izjemna najdba. Prvič smo izkopali cel termopolij," je dejal Massimo Ossana, direktor arheološkega parka Pompeji. Arheologi so našli tudi okrašeno bronasto posodo za pijačo, znano kot patera, keramične posode za kuhanje enolončnic in juh, pa tudi bučke za vino in amfore.
V Pompejih, 23 kilometrov jugovzhodno od Neaplja, je vulkanski izbruh pod seboj pokopal okoli 13.000 ljudi. "Naše analize kažejo, da poslikave na sprednji strani izdajnega pulta vsaj delno prikazujejo hrano in pijačo, ki so jo prodajali," je dejala Valeria Amoretti, antropologinja s spletnega mesta. Amorettijeva je pojasnila, da so v posodah našli sledi svinjine, rib, polžev in govedine, kar nakazuje na zelo raznovrstno hrano in živila, ki so jih uporabljali za pripravo jedi.
Do sedaj so odkrili približno dve tretjini 66 hektarjev velikega starodavnega mesta. Ruševine so prvič odkrili šele v 16. stoletju, organizirana izkopavanja pa so se začela približno leta 1750. Zelo redke najdbe o grško-rimskem življenju v Pompejih so ena izmed najbolj priljubljenih italijanskih znamenitosti, ki je tudi na Unescovem seznamu svetovne dediščine.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.