Šrilanka bo od danes do 10. julija zagotavljala gorivo samo za vlake in avtobuse, zdravstvene službe in vozila, ki prevažajo hrano, je pojasnil tiskovni predstavnik kabineta vlade Bandula Gunewardena.
"Šrilanka se še nikoli v svoji zgodovini ni soočila s tako hudo gospodarsko krizo," je dodal. Šole v urbanih območjih bodo naslednje dni zaprte.
67-letni W. D. Shelton je za Reuters povedal, da je štiri dni čakal v vrsti za gorivo. "V tem času nisem dobro spal in jedel. Nič ne zaslužimo, ne zmoremo nahraniti svojih družin."
Trenutno sicer tečejo pogovori med šrilanško vlado in Mednarodnim denarnim skladom (IMF) o možnih rešitvah, a številni prebivalci so obupani, povpraševanje po potnih listih pa je naraslo. Mornarica je v ponedeljek aretirala 54 ljudi ob vzhodni obali, ki so poskušali državo zapustiti s čolnom.
Pomanjkanje goriva bi lahko po ocenah poznavalcev vodilo v nov val protestov. Vodja opozicije Sajith Premadasa je vlado pozval k odstopu. "Država je zaradi pomanjkanja goriva popolnoma propadla. Vlada laže ljudem in nima načrta, kako naprej," je dejal.
Po ocenah ministra za energetiko ima država trenutno na zalogi okoli 9000 ton dizla in 6000 ton bencina, nove pošiljke goriva pa niso predvidene. Nekaj več zalog ima Lanka MOC, lokalna podružnica indijskega naftnega trgovca Indian Oil Corporation. Po izračunih Reutersa Šrilanka za zadostitev potreb prometa dnevno porabi okoli 5000 ton dizla in 3000 ton bencina, drugi veliki porabnik pa je tekstilna industrija.
"Imamo dovolj goriva za naslednjih sedem do 10 dni. Čakamo na sveže zaloge goriva," je komentiral Yohan Lawrence, generalni sekretar združenja predstavnikov tekstilne industrije.
Šrilanka pričakuje, da bo od IMF prejela finančno pomoč v višini treh milijard dolarjev (2,85 milijarde evrov), sosednja Indija pa ji je medtem že namenila štiri milijarde dolarjev (3,8 milijarde evrov).
Meseci vsakodnevnih izpadov električne energije, dolgih vrst za gorivo in rekordne inflacije so 22 milijonov prebivalcev te južnoazijske države spravili v hudo bedo. Šrilanka je od sredine aprila, ko ni mogla poravnati 51 milijard dolarjev zunanjega dolga, plačilno nesposobna, zaradi hudega pomanjkanja tujih valut pa trgovci ne morejo uvoziti nujnih življenjskih potrebščin.
Aktualna oblast za nastalo gospodarsko krizo krivi pandemijo covida-19, ki je močno prizadela pomemben turistični sektor. Toda mnogi strokovnjaki ocenjujejo, da je glavni vzrok za krizo predvsem slabo upravljanje z javnimi financami.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.