Demonstranti še vedno zasedajo palačo predsednika in premierja ter se ne želijo umakniti, dokler voditelja ne odstopita.
Predsednik parlamenta je v soboto dejal, da bo predsednik odstopil 13. julija, vendar so bili številni protestniki do te napovedi zelo skeptični.
V ponedeljek je predstavnik urada predsednika vlade Ranila Wickremesingheja v izjavi sporočil, da ga je šrilanški predsednik Gotabay Radžapaksa uradno obvestil, da bo odstopil v sredo, vendar pa Radžapaksa še ni podal nobene neposredne izjave.
Njegov odstop bo lahko v skladu s šrilanško ustavo uradno sprejet šele, ko bo s pismom predsedniku parlamenta sporočil svoj odstop, a to se še ni zgodilo. Wickremesinghe je pred tem prav tako dejal, da bo odstopil s položaja.
Kje se Radžapaksa trenutno nahaja, uradno ni znano, vendar so vojaški viri za BBC povedali, da naj bi se nahajal na plovilu mornarice v šrilanških vodah.Njegov brat, nekdanji ministrski predsednik Mahinda Radžapaksa, je v pomorski bazi v državi, pravijo viri.
"Naš boj še ni končan"
V soboto se je v prestolnico zgrnilo na tisoče ljudi, ki so po večmesečnih protestih zahtevali predsednikov odstop. Radžapakso obtožujejo slabega gospodarskega upravljanje države, zaradi katerega že več mesecev primanjkuje goriva in zdravil. Protestniki v palačah se niso hoteli umakniti, dokler oba voditelja ne zapustita položaja.
"Naš boj še ni končan," je dejal vodja študentskih protestov Lahiru Weerasekara, ki ga navaja AFP. "Tega boja ne bomo opustili, dokler predsednik Radžapaksa dejansko ne odide," je dodal.
"Naslednjih nekaj dni bo zelo negotovo, kaj se bo zgodilo na političnem področju," je za Reuters dejal politični analitik in odvetnik za človekove pravice Bhavani Fonseka in dodal, da bi bilo zanimivo videti, ali bosta voditelja "dejansko odstopila".
Šrilanške opozicijske stranke so se v nedeljo sestale, da bi se dogovorile o novi vladi.
Predsednik šrilanškega parlamenta je v oddaji BBC World Service Newshour povedal, da je treba novo koalicijsko vlado, ki bo sestavljena iz različnih strank, oblikovati v enem tednu po uradnem odstopu predsednika.
Mahinda Yapa Abeywardena, član predsednikove vladajoče stranke, je za gospodarske težave države večinoma krivil tudi covid-19. "Pandemija covida-19 je v državi povzročila gospodarski kaos, zato smo morali ves denar porabiti za cepljenje," je dejal.
Sobotni dogodki vrhunec večmesečnih mirnih protestov
Sobotni dogodki so bili vrhunec večmesečnih, večinoma mirnih protestov na Šrilanki. Ogromne množice so se zgrnile k uradni rezidenci predsednika Radžapakse, vzklikale gesla in mahale z državno zastavo, nato pa prebile barikade in vstopile na posestvo. Posnetki na spletu so prikazovali ljudi, ki so se sprehajali po hiši in se kopali v predsednikovem bazenu, drugi pa so izpraznili komodo, brskali po predsednikovih stvareh in uporabljali njegovo razkošno kopalnico. Protestniki ob tem niso spregledali kontrasta med razkošjem palače in večmesečno stisko, ki jo preživlja 22 milijonov prebivalcev države.
Radžapaksa je v petek zaradi varnostnih ukrepov pred načrtovanimi protesti zapustil svojo uradno rezidenco, sta po poročanju Reutersa povedala dva vira na obrambnem ministrstvu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.