Meseci vsakodnevnih izpadov električne energije, dolgih vrst za gorivo in rekordne inflacije so 22 milijonov prebivalcev te južnoazijske države spravili v hudo bedo. Šrilanka je od sredine aprila, ko ni mogla poravnati 51 milijard dolarjev zunanjega dolga, plačilno nesposobna, zaradi hudega pomanjkanja tujih valut pa trgovci ne morejo uvoziti nujnih življenjskih potrebščin.
Kot je danes pojasnil šrilanški premier Ranil Wickremesinghe, država za dnevne potrebe v naslednjih šestih mesecih potrebuje pet milijard dolarjev, dodatno milijardo dolarjev pa bi morala vložiti v stabilizacijo rupije, ki zelo hitro izgublja vrednost. "IMF pozivamo, naj skliče konferenco in pomaga združiti naše posojilodajalce," je Wickremesinghe dejal v domačem parlamentu. Na tem sestanku bi po njegovih besedah sodelovali Kitajska, Japonska in Indija.
Šrilanka se ob tem z IMF pogovarja tudi o svežnju pomoči, zaradi česar so imenovali zunanje strokovnjake, ki naj bi državi pomagali prestrukturirati dolg. Pol tega dolga predstavljajo mednarodne obveznice. Wickremesinghe je danes vnovič posvaril, da v državi vlada hudo pomanjkanje hrane, zaradi česar so se že aktivirali Združeni narodi, ki naj bi v četrtek izdali urgenten poziv k zbiranju humanitarnih sredstev.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.