61-letni Lu Džjanvang iz Bronxa in 59-letni Čen Džinping z Manhattna sta sodelovala pri ustanovitvi prve kitajske 'policijske' postaje v ZDA v imenu kitajskega ministrstva za javno varnost, je v ponedeljek sporočilo ameriško ministrstvo za pravosodje.
Postajo so zaprli jeseni lani, ko so vpleteni izvedeli, da jih preiskuje FBI. "Gre za očitno kršitev suverenosti naše države s strani kitajske vlade z vzpostavitvijo tajne policijske postaje sredi New Yorka," je pojasnil glavni tožilec v Brooklynu Breon Pearce. Kitajci naj bi sicer v 53 državah po svetu vodili najmanj 100 tovrstnih postaj, med drugim tudi v Veliki Britaniji in na Nizozemskem, poroča BBC.
"Poteze Ljudske republike Kitajske močno presegajo meje sprejemljivega ravnanja neke države. Odločno bomo branili svoboščine vseh tistih, ki živijo v naši državi pred grožnjo avtoritarne represije," je dodal pomočnik generalnega državnega tožilca Matthew Olsen.
Po navedbah tožilstva je Džjanvang tesno sodeloval s kitajskimi organi pregona vse od leta 2015, med drugim naj bi nadlegoval kitajske disidente. Angažirali naj bi ga tudi za iskanje prodemokratičnega aktivista na Kitajskem. 61-letnik vse obtožbe zanika.

Ameriške oblasti so ga sicer skupaj z Džinpingom zaslišale že oktobra lani, ko je FBI preiskal domnevno postajo. Med preiskavo so jima zasegli telefone, moška pa sta nato priznala, da sta izbrisala pogovore z uradnikom kitajskega ministrstva za javno varnost, ki naj bi usmerjal njune poteze v ZDA.
Če bosta obsojena, jima grozi do 25 let zapora. Kitajska sicer zanika delovanje policijskih postaj, poimenovala jih je kot servisne centre za pomoč državljanom, ki živijo v tujini. Kot so pojasnili, so jih odprli v času pandemije, da bi državljanom omogočili podaljšanje vozniških dovoljenj in podobnih zadev.
Toda nevladne organizacije opozarjajo, da Kitajska 'policijske' postaje uporablja za nadzor in pregon kitajskih državljanov v tujini. Ameriški tožilci so sicer v ločeni zadevi 34 kitajskih uradnikov obtožili uporabe lažnih računov na družbenih omrežjih za nadlegovanje kitajskih disidentov v ZDA in širjenje propagande kitajske vlade. Po besedah tožilcev obtoženi pripadajo elitni delovni skupini, ki preganja Kitajce, ki so pobegnili iz države.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.