Aleksandar Vučić je v torek pozval srbsko opozicijo k vložitvi zahteve po posvetovalnem referendumu glede podpore, ki jo ima med državljani. Za to se je odločil po objavi javnomnenjske raziskave, po kateri bi njegovo razrešitev podprla več kot polovica državljanov.
Vladajoča SNS je tako zdaj predala 111 podpisov v podporo pobudi za razpis posvetovalnega referenduma, je danes po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal predsednik vlade Miloš Vučević. Dodal je, da opoziciji ne manjka veliko podpisov, da bi preverili, ali je javnomnenjska raziskava resnična, in pri tem ocenil, da podpisov noče zbrati, ker da se boji slišati glas ljudstva.
'V tej predstavi ne bomo sodelovali'
Predsednik opozicijske stranke Narodno gibanje Srbije (NPS) Miroslav Aleksić je poziv Vučića v torek označil kot poskus, da se izvleče iz krize. Sporočil je tudi, da njegova stranka "v tej predstavi ne bo sodelovala", je poročala srbska tiskovna agencija Beta.
Tudi podpredsednica opozicijske Stranke za svobodo in pravico (SSP) Marinka Tepić pa je Vučićev predlog označila za neumnost, s katero se ne nameravajo ukvarjati.
Raziskava srbske nevladne organizacije Center za raziskovanje, transparentnost in odgovornost (Crta), ki so jo objavili konec prejšnjega tedna, je pokazala, da bi na posvetovalnem referendumu zaupanje Vučiću odreklo 52 odstotkov državljanov, 34 odstotkov pa bi ga podprlo.
Crta se je v raziskavi osredotočila tudi na podporo državljanov študentskim protestom in zasedbam fakultet po državi, ki jih glede na anketo podpira več kot polovica državljanov. Študentski protesti so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi.
Vučić je sicer večkrat zatrdil, da je vlada izpolnila vse zahteve študentov, za nadaljevanje protestov pa obtožil opozicijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.