Lovilec IMSI (International Mobile Subscriber Identity-Catcher) deluje po načelu lažne bazne postaje mobilne telefonije. Z njim je mogoče identificirati in locirati uporabnike mobilnih telefonov, nato pa z njih množično zbirati komunikacije v obsegu nekaj sto metrov.
Srbija je po ugotovitvah Birna v zadnjem desetletju uvozila več kot 20 takšnih naprav. Švica in Finska sta samo v zadnjem letu izdali 16 dovoljenj za izvoz lovilca IMSI v Srbijo, podatke zunanjih ministrstev teh dveh držav navaja Birn.
Policija za nadzor mobilnih komunikacij potrebuje sodni nalog in posredovanje mobilnega operaterja, lovilci IMSI pa se v Srbiji lahko uporabljajo zunaj rednih postopkov, je za Birn opozorila raziskovalka iz Beograjskega centra za varnostno politiko Jelena Pejić Nikić.
Kot je pojasnila, noben predpis v Srbiji ne ureja uporabe te tehnologije. "Obstajajo splošnejša zakonska določila, po katerih bi se lahko uporabljala, a tudi takrat to sodi v sivo cono, predvsem zaradi morebitnega nesorazmernega nadzora in pomanjkanja kontrole. Vsekakor pa policija te tehnologije ne sme uporabljati preventivno, na primer za ugotavljanje, kdo vse sodeluje na protivladnih protestih," je dodala.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.