"Treba se je izogibati nasilju," je Miroslav Lajčak zapisal na Twitterju po petkovem večurnem pogovoru s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Vučić je po današnji izredni seji vlade, na kateri je ministre seznanil z razvojem situacije, na Instagramu sporočil, da ne bodo odnehali pri svoji politiki "miru in stabilnosti". Nato je v ločenih pogovorih veleposlanika Rusije in Kitajske v Beogradu seznanil "z varnostnimi razmerami na Kosovu ter pritiski, s katerimi se srečujejo Srbi in Srbija", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
"Ponovil sem našo hvaležnost za načelno držo in podporo Ruske federacije suverenosti in ozemeljski celovitosti naše države," je Vučić zapisal na Instagramu po srečanju z ruskim veleposlanikom v Srbiji Aleksandrom Bocanom Harčenkom, ki je napovedal, da "bo posredoval vse predstavljene informacije v Moskvo."
Kitajski veleposlanici v Srbiji Chen Bo je Vučić dejal, da "Srbija kljub vsem izzivom še naprej vodi odgovorno politiko miru in stabilnosti" ter "ostaja zavezana spoštovanju mednarodnega prava in polnemu izvajanju doslej doseženih dogovorov".
Veleposlanica Chen Bo je dejala, da Kitajska podpira "legitimne zahteve srbske strani, ki zadevajo varnost njenih državljanov na Kosovu ter prizadevanja za vzpostavitev sporazuma v okviru Resolucije 1244 Varnostnega sveta ZN".
Kot so sporočili iz Vučićevega urada, je Chan Bo izpostavila, da Kitajska nasprotuje enostranskim dejanjem, ki prispevajo k zaostrovanju in rušenju stabilnosti, in dodala, da se mora "Priština čim prej pridružiti oblikovanju Zveze srbskih občin na Kosovu" v skladu z dogovorom, sklenjenim v Bruslju.
Srbski predsednik se je po telefonu pogovarjal tudi z ameriškim veleposlanikom v Srbiji Christopherjem Hillom, ki je od njega "zahteval, da se Srbija obnaša odgovorno," država pa naj ne sodeluje pri ogrožanju stabilnosti, poroča Hina.
Srbi medtem protestno zapuščajo kosovske institucije
Srbski policisti, ki so delali na severu Kosova, so pred kamerami slekli uniforme, odstopili so tudi župani in občinski sveti štirih občin na severu Kosova s srbsko večino. Goran Rakić je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da bo odločitev o umiku veljala, dokler Priština ne bo začela spoštovati mednarodnega prava in dogovorov med Beogradom in Prištino, sklenjenih ob posredovanju EU v Bruslju.
Na protestni odhod se je že odzval kosovski premier Albin Kurti, ki je Srbe pozval, naj ne zapuščajo institucij, ter zagotovil, da "ni premier proti Srbom," Beograd pa je po njegovih besedah sovražen do njega, kosovske medije povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.
Odzvali so se tudi iz kabineta predsednice Kosova Vjose Osmani. Šef kabineta Blerim Vela je na Twitterju zapisal, da za odhodom Srbov stoji Srbija, njene aktivnosti pa ga spominjajo na ruske v Donbasu leta 2014. Odločitev za protestni odhod je sprožila uredba, ki jo je sprejela kosovska vlada in v skladu s katero morajo Srbi na severu Kosova do konca aprila zamenjati srbske registrske tablice za avtomobile s kosovskimi.
Sredi tega tedna so načelnika policije na severu Kosova Nenada Đurića suspendirali, ker ni želel opozoriti srbskih lastnikov tovornjakov na novo uredbo.
Uredba od 21. novembra predvideva globe za neustrezne registrske tablice. Po prejšnjih poročilih je na severu Kosova še vedno približno 10.000 vozil s srbskimi registrskimi tablicami.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.