Srbska policija je v sredo iz države izgnala več aktivistov in aktivistk iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije, ki so v Beogradu sodelovali na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Skupno so jih po navedbah podpisnikov pisma izgnali 14 in jim za eno leto prepovedali vstop v Srbijo.
"Te osebe so pridržali čez noč, zaslišali brez dokazov, označili za grožnjo nacionalni varnosti in za eno leto izgnali iz Srbije," so organizacije civilne družbe v regiji in EU zapisale v odprtem pismu, ki ga je STA posredoval Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS).
Nevladniki so izrazili prepričanje, da je takšno ravnanje del vzorca represije, ki vključuje dva podobna nedavna izgona hrvaških državljanov in zatiranje mirnih protestov v Srbiji. Pri tem so poudarili, da so "nepravični in nezakoniti ukrepi srbskih oblasti, ki zatirajo civilni prostor", presegli meje države, saj niso usmerjeni le proti srbskim državljanom, temveč tudi proti tujim aktivistom in organizacijam civilne družbe.
Srbske oblasti so v pismu še pozvali, naj pojasnijo ta dejanja in zagotovijo spoštovanje človekovih pravic in svoboščin, institucije EU in države članice pa, naj od Srbije zahtevajo odgovornost in spoštovanje evropskih vrednot.
Evropska komisija je že v četrtek izrazila zaskrbljenost zaradi dogodka. Izpostavila je pomembno vlogo civilne družbe pri razvoju zdrave in demokratične družbe, ter poudarila, da to niso vrednote, ki so le bistvo EU, temveč tudi prihodnosti Srbije kot države kandidatke.
Med izgnanimi tudi Slovenka
Slovensko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je bila med izgnanimi tudi slovenska državljanka. Napovedali so, da bodo preučili dogodek in se na podlagi ugotovitev po potrebi tudi odzvali. Zagreb je medtem od Beograda v protestni noti že zahteval pojasnilo in izrazil oster protest, hrvaško zunanje ministrstvo pa je zaradi incidenta svojim državljanom svetovalo, naj odložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo.
Srbsko zunanje ministrstvo je v odzivu na protestno noto Hrvaške po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v četrtek sporočilo, da je neprimerno, da državni uradniki in politični akterji na Hrvaškem obtožujejo Srbijo, da je ogrožala svobodo gibanja in govora več hrvaških državljanov, ki da so jih obravnavali v skladu z običajno mednarodno prakso.
Ministrstvo je še navedlo, da bi Hrvaška svoji javnosti morala pojasniti, kaj so te osebe resnično počele v Srbiji. Ob tem je izpostavilo, da nevšečnosti ne doživlja nobeden od drugih hrvaških državljanov, ki trenutno prebivajo na ozemlju Srbije.
Aktiviste so iz Srbije izgnali v času študentskih protestov po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi. Od tedaj se v državi zaostrujejo družbene razmere, protesti pa vse bolj jezijo oblasti, ki krivdo zanje pripisujejo tudi vplivom iz tujine.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.